Platobná karta • Slovník pojmov • Home Credit Slovakia, a.s.

Platobná karta

Platobná karta je pojem nadradený jednotlivým typom kariet, napríklad úverové, kreditnej alebo debetnej. Je to nástroj určený na bezhotovostné finančné operácie. Dnes ide už o úplne bežnú súčasť peňaženky väčšiny ľudí. Platobnou kartou je možné vykonávať hneď niekoľko operácií. Slúži napríklad na bezhotovostné platenie nákupov. Je jedno, či ide o nákupy v kamenných predajniach, alebo na internete.

Typy platobných kariet

Je potrebné rozlišovať debetnú a kreditnú kartu. Rozdiel medzi obidvomi je pritom pomerne zásadný. Zatiaľ čo v prípade debetnej karty klient utráca pri finančných operáciách vlastné peniaze, v prípade kreditnej karty utráca peniaze požičané, ktoré samozrejme následne musí vrátiť.

Skoro každý na Slovensku vlastní aspoň jednu debetnú kartu. Kreditné karty sú v tomto ohľade stále pomerne nerozšírenou súčasťou našich peňaženiek. Pritom aj kreditná karta je navrhnutá na každodenné nákupy. Finančné inštitúcie poskytujúce kreditné karty dokonca nezriedka ponúkajú benefity a zľavy za pravidelné využívanie kreditných kariet.