10 najväčších mýtov o úveroch • Home Credit Slovakia, a.s.

10 najväčších mýtov o úveroch

23. 05. 2013

O rodinných financiách koluje rada mýtov. Niektoré sú neškodné, iné však vedú k nereálnym predstavám a zbytočným problémom. Podľa prieskumu spoločnosti Home Credit Slovakia sa ľudia pri rozhodovaní o pôžičke riadia hlavne výškou splátky. Tá je hlavným kritériom pre takmer 40 % ľudí. Ale iba 28 % opýtaných porovnáva viac kritérií súčasne. Prieskum ukázal aj zaužívané mýty, ktoré nemajú so skutočnosťou moc spoločného. Aká je teda pravda?

1.     Najvýhodnejšie úvery sú v bankách

Toto je mýtus, ktorý už dávno nie je pravdou. Na trhu pôsobí množstvo poskytovateľov úverov, medzi ktorými si môžete vybrať. A nie sú to len banky. Napríklad značkové úverové spoločnosti sú svojou cenou porovnateľné s bankami. Navyše dokážu fungovať promptnejšie, teda rýchlejšie spracovať žiadosť o úver a vyplatiť peniaze.

 

2.     Vlastná banka mi dá vždy lepší úver ako ktokoľvek iný

Obrovský mýtus, ktorý už roky neplatí. Banky, ako aj značkové úverové spoločnosti majú prístup do úverových registrov a pri spisovaní zmluvy tak získajú prehľad o platobných schopnostiach klienta. Môžu tak veľmi dobre posúdiť, aká je jeho situácia a majú teda rovnaké informácie, ako jeho vlastná banka.

 

3.     Vždy je lepšie požičať si o niečo viac, ako potrebujem

Hrubý omyl, ktorý môže viesť k neuváženému zadlženiu sa. Človek by si nemal požičať viac ako potrebuje a hlavne ako je schopný splatiť. „Pred každou investíciou, napríklad do bytu alebo jeho vybavenia, by si človek mal presne stanoviť čiastku, ktorú potrebuje. A podľa toho nastaviť svoj úver. Výška požičanej čiastky by mala byť prvou hodnotou, o ktorej budete mať jasno,“ radí analytik Home Creditu Michal Kozub.

 

  1. Predčasné splatenie úveru je drahé

Ani to už dávno neplatí. Dnes je zo zákona maximálny poplatok 1 % zo splatenej čiastky. U úverov, kde je doba pre doplatenie už menej ako rok, je dokonca poplatok maximálne pol percenta. Doba, kedy si mohli banky účtovať za predčasné splatenie aj desať percent, je dávno preč. Naviac, mnoho značkových úverových spoločností poplatok neúčtuje, takže vás netrestá za to, že chcete svoj úver splatiť skôr.

 

5.     Úverové spoločnosti požičajú každému

Podvodník sľúbi požičať každému, seriózny poskytovateľ úveru má jasné pravidlá a vie, kedy povedať nie. Tento znak pomôže aj pri výbere úveru. Značková úverová spoločnosť nesľubuje úver každému. Naopak, varuje klientov pred ďalším zadlžovaním, ktoré by mohlo ohroziť ich finanční rozpočet.  Značková spoločnosť ani nechodí za klientmi domov, má jasné pravidlá, o ktorých vie klient vopred, nepožičiava zadlženým klientom alebo tým, pri ktorých hrozí nesplácanie, napríklad ak nemá zamestnanie. Aj odmietnutie je v tomto prípade znakom serióznosti. Preto by klient, ktorý bol odmietnutý v banke a značkovej úverovej spoločnosti mal zvážiť, či skutočne úver potrebuje a ni e je nad jeho súčasné možnosti.

 

6.     Úroková sadzba a RPMN je to isté

V žiadnom prípade. Úroková sadzba je len časťou RPMN – ročnej percentuálnej miery nákladov. RPMN totiž okrem úrokovej sadzby zahŕňa aj poplatky, ktoré sú spojené úverom alebo pôžičkou. Dôležité je aj to, ako dlho budete úver splácať a o koľko ho preplatíte. „RPMN udáva cenu úveru. Čím je RPMN vyššie, tím je úver drahší. Ale pozor! Musíme vždy porovnávať rovnaké úvery,“ hovorí analytik Home Creditu Michal Kozub.

 

7.     Kreditné karty sa vydávajú k bežnému účtu, debetné sú úverové

Je to presne naopak. Debetné karty sa vydávajú k bežnému účtu, a klient prostredníctvom nich čerpá svoje vlastné prostriedky z bankomatu, alebo kartou platí v obchode. Naproti tomu pri kreditnej karte vlastne získava formu úveru. Výhodou kreditných kariet je tzv. bezúročné obdobie, ktoré je viac ako 50 dní. Ak počas tejto dobí splatí požičanú čiastku, neplatí žiadny úrok a peniaze má zadarmo. Naviac pri kreditných kartách sú rôzne bonusové programy a zľavy.

 

8.     Kreditná karta platí len na Slovensku

Že je to nezmysel, už vie stále viac Slovákov. Do okolitých krajín alebo na dovolenku už nechodíme ovešaní hotovosťou, ale uprednostňujeme pohodlnejšiu platbu kartou. Je to oveľa bezpečnejšie, ako sa neustále strachovať o hotovosť. Kreditnými a debetnými kartami môžeme platiť tak na Slovensku, ako aj v zahraničí. Rozdiel je napríklad v tom, že kreditné karty bývajú spravidla embasované, čo zvyšuje pravdepodobnosť, že nám ich akceptujú napríklad v USA.

 

9.     Byť v úverových registroch je problém

To je jeden z najrozšírenejších mýtov o úveroch. Ak využívate svoj úver a splácate ho poriadne, tak sa na vás finančné inštitúcie budú pozerať ako na poctivého klienta, ktorý ukázal svoju zodpovednosť. Preto vám môže naopak priniesť „plusové body“ vo chvíli, keď budete žiadať o novú pôžičku. Ukázali ste, že ste zodpovední, a preto vám môžu ponúknuť lepšiu sadzbu alebo od vás nepožadovať toľko informácií.

 

10.  Za poplatok sa dá vymazať z úverového registru

Je to absolútny nezmysel a častý trik neserióznych spoločností. Tie sľubujú, že za poplatok, zvyčajne okolo 50 – 100 eur vás dokážu vymazať z úverových registrov. To rozhodne nie je možné a na takéto spoločnosti si dávajte obrovský pozor. Ponúkajú niečo, čo nikdy nemôžu splniť. Z úverových registrov vás nikto za peniaze nemôže vymazať. Informácie zmaže samotný register po niekoľkých rokoch od skončenia úveru. Doba závisí na type registra.