Jarný finančný „detox“ môže ľuďom ušetriť nemálo peňazí • Home Credit…

Jarný finančný „detox“ môže ľuďom ušetriť nemálo peňazí

27. 03. 2018

Množstvo Slovákov v tomto období začína s jarým upratovaním vo svojich obydliach či v ich okolí. Ďalší sa odhodlávajú aj na očistu vlastného organizmu. V rámci komplexného jarného upratovania však môže byť veľmi prospešný aj „detox“ v osobných financiách, vďaka ktorému sa dajú z rodinného rozpočtu ročne ušetriť stovky, až tisíce eur. Prinášame vám rady, ako si urobiť poriadok vo svojich peniazoch.

 

Urobte si vlastný rozpočet, prehodnocujte nákupy           

Prvým, nevyhnutným krokom pri finančnom upratovaní je urobiť si jednoduchý rodinný rozpočet, vďaka ktorému budete mať prehľad o tom, kam miznú peniaze z vášho účtu či peňaženky, prípadne aké máte možnosti a rezervy. Zapisovať si to môžete na papier, ale aj do jednoduchej excelovskej tabuľky, prípadne využiť na to dostupné mobilné aplikácie. Na strane výdavkov by nemali chýbať položky spojené s bývaním, výdavky na splácanie pôžičiek, sporení, poistení, ale aj náklady na potraviny, drogériu, oblečenie, dopravu, trávenie voľného času a podobne. „Máme tu niektoré výdavky, napr. za nájom, ktorým sa nedá vyhnúť a ich výška je fixne daná. Na druhej strane je tu ale aj väčšina výdavkov, na ktorých sa dá šetriť, dajme tomu v potravinách, odevoch alebo v reštauráciách. Po analýze výdavkov môže mnohých nemilo prekvapiť, za čo v skutočnosti vyhadzujú pomerne vysoké sumy. Je vhodné prehodnotiť a obmedziť predražené a nepotrebné nákupy alebo zvážiť výmenu dodávateľa niektorých služieb. Snažte sa vyhnúť nepremysleným a unáhleným nákupom, pomôcť môže aj obyčajný nákupný zoznam, ktorého sa ale treba v obchode čo najviac držať,“ radí analytik spotrebiteľského financovania spoločnosti Home Credit Roman Müller.

Zvážte, či sa vám oplatí využívanie vašej banky

Šetriť sa dá nielen na nákupoch v obchodoch ale aj na službách  finančných inštitúcií. Množstvo Slovákov má účty vo viacerých bankách súčasne, ku ktorým majú debetné či kreditné karty a pritom ich často ani nevyužívajú. Za všetky ale vo väčšine prípadov platia, a to duplicitne. „Je teda na mieste položiť si otázku, či naozaj potrebujete viaceré banky a ich služby? Ak zistíte, že nie, môžete ročne ušetriť desiatky eur len na bankových poplatkoch,“ dopĺňa R. Müller. Za zváženie stojí aj možnosť, či si nenájsť inú banku alebo finančnú inštitúciu, ktorá ponúka lacnejšie služby, trebárs za vedenie účtu, výbery hotovosti z bankomatov či výhodnejšie úrokové sadzby. „Ak používate kreditku, overte si, aké dlhé máte bezúročné obdobie a pokiaľ sa do neho zmestíte, nič nepreplácate na úrokoch. Zároveň si zistite, aké asistenčné služby ponúka vaša kreditka, môže vám to tiež ušetriť peniaze, napríklad pri poruche auta,“ radí R.Müller. Na druhej strane si treba dávať pozor na bezúročné obdobie na kreditnej karte, pretože úver poskytovaný z kreditnej karty býva spravidla vo všeobecnosti jeden z najdrahších.

Konsolidujte si nevýhodné úvery

Množstvo Slovákov spláca súčasne viacero úverov či pôžičiek. Mať pôžičky u viacerých finančných inštitúcií nemusí byť len finančne náročné ale aj komplikované, pretože každá má svoje pravidlá, lehoty, pokuty a pod. Mnohí ľudia však ani netušia, že si môžu tieto pôžičky nejakým spôsobom zlúčiť, prakticky vymeniť ich za jednu pôžičku či úver. Konsolidovaný úver by mal byť zaťažený nižším úrokom, ako ostatné spájané pôžičky.  „Konsolidáciou je takto možné dosiahnuť celkovú nižšiu mesačnú splátku a výrazne tak odľahčiť rodinný rozpočet. Väčšina úverov či pôžičiek je navyše spojená s pravidelnými mesačnými poplatkami, ktoré platíte každej inštitúcii, ktoré sa takto zredukujú na jeden a ušetríte aj na tejto položke,“ konštatuje R. Müller.    

Odkladajte si usporené peniaze a investujte 

Ušetrené peniaze z nepotrebných a predražených nákupov a neefektívnych služieb, konsolidovaných úverov či  bankových poplatkov vám môžu mesačne priniesť desiatky, až stovky eur do rodinného rozpočtu. „Ušetrené peniaze je ideálne si rozdeliť. Časť z nich si môžete držať ako finančnú rezervu a druhú časť z nich investovať,“ dodáva R. Müller.