Koronakríza poriadne „zamiešala“ programom Slovákov počas letných prázdnin. Na dovolenku ich vyrazilo len 38 percent, čo je o 22 percent menej ako vlani. Výrazne však narástol počet dovolenkujúcich v tuzemsku. Kým minulý rok oddychovala počas leta na Slovensku približne polovica dovolenkujúcich, tento rok ich bolo až 85 percent. Prieskum pre spoločnosť Home Credit taktiež ukázal, že väčšina ľudí - vyše 60 percent, zaplatila za dovolenku menej ako vlani, 40 percent dokonca výrazne menej. Deviati z desiatich dovolenkujúcich sa zmestili pod hranicu 1200 eur.
Dovolenkujúcich Slovákov medziročne výrazne ubudlo
Kríza spôsobená koronavírusom zásadne zmenila priority Slovákov, čo sa ukázalo aj pri výbere dovolenkových destinácií. Obavy z nákazy, ako aj rôzne obmedzenia jednotlivých štátov, sa výrazne premietli do konečných rozhodnutí, či vôbec a keď už, kam čo najbezpečnejšie vycestovať. Počas tohtoročných letných prázdnin na dovolenku vyrazilo len 38 percent Slovákov, čo bolo v porovnaní s vlaňajškom menej až o 22 percent. „Na druhej strane, výrazne narástol počet dovolenkujúcich na Slovensku. Zatiaľ čo minulé leto oddychovala v tuzemsku približne polovica dovolenkujúcich, tento rok ich bolo až 85 percent,“ približuje výsledky prieskumu analytik trhu Jaroslav Ondrušek zo spoločnosti Home Credit. Kým vlani vyrazili v lete za hranice takmer dve tretiny z dovolenkujúcich Slovákov, počas týchto prázdnin nevycestovali ani len traja z desiatich. Ak sa už niekam vybrali, najviac to bolo do susednej Českej republiky a do Chorvátska. Na druhej strane najvýraznejšie medziročne ubudlo dovolenkujúcich Slovákov v Taliansku, ktoré bolo mimoriadne zasiahnuté pandémiou.
Väčšina ostala na bezpečnejšom Slovensku, výrazne sa aj šetrilo
Viac ako polovica dovolenkujúcich, ktorí nakoniec ostali oddychovať v tuzemsku, brali do úvahy predovšetkým hrozbu nákazy v cudzine, keďže u nás bola epidemiologická situácia v porovnaní so zahraničím oveľa priaznivejšia. Nemálo ľudí sa muselo zrieknuť dovoleniek alebo sa uskromniť aj preto, že prišli o prácu alebo mali nižší príjem a jednoducho si drahú dovolenku nemohli dovoliť. Premietlo sa to aj do ich celkových nákladov spojených s letným oddychom. „Prieskum ukázal, že väčšina Slovákov, až 61 percent, zaplatila za dovolenku menej ako vlani. Štyria z desiatich dokonca výrazne menej. Deväťdesiat percent dovolenkujúcich sa dokázalo zmestiť pod hranicu 1200 eur. Viac ako 40 percent malo náklady na dovolenku tento rok dokonca pod hranicou 400 eur,“ dodáva Jaroslav Ondrušek.
Dôvody úspor za letnú dovolenku
Nechceli sme cestovať do zahraničia pre obavy z nákazy koronavírusom 55 % V tomto roku máme menej peňazí (strata alebo zmena zamestnania, zníženie platu, atď.) 21 % Kvôli nepriaznivej ekonomickej situácii radšej šetríme (obava zo straty práce, zníženie príjmu, atď.) 18 % Lokalita, do ktorej som chcel(a) ísť, nebola otvorená kvôli koronavírusu 16 % Lokalita, do ktorej som chcel(a) ísť, bola už vypredaná 2 % Peniaze som použil na niečo iné. Vôbec to nesúvisí s koronavírusom 20 % Iné 6 %
Tento rok si letnú dovolenku väčšina Slovákov financovala z vlastných úspor – až 65 percent. O niečo menej bolo takých, čo si ju hradili z bežnej výplaty. Dvaja z desiatich využili aj príspevok od zamestnávateľa. Našlo sa však aj sedem percent dovolenkujúcich, ktorí si museli pomôcť pôžičkou. „Treba si uvedomiť, že oddych je síce dôležitý, ale príliš sa zadlžovať sa neodporúča. Nie je práve rozumné požičať si trebárs 3 tisíc eur na luxusnú dovolenku. Po pár dňoch ste späť doma a potom musíte mesiace či roky uhrádzať splátky. Naopak, zmysel dáva skôr požičať si napríklad vtedy, keď si chcete zariadiť svoj prvý byt, kde toto vybavenie budete užívať mnoho rokov,“ radí ombudsman klientov spoločnosti Home Credit Miroslav Zborovský.