Požičali ste susedovi vŕtačku? Peniaze za to nečakajte! • Home Credit…

Požičali ste susedovi vŕtačku? Peniaze za to nečakajte!

20. 04. 2016

Tri štvrtiny Slovákov si za posledné dva roky požičali od svojho známeho nejakú hodnotnú vec. Najčastejšie išlo o náradie pre domácich majstrov. Ničím výnimočným však nie je ani požičanie si auta, s čím majú skúsenosť traja z desiatich ľudí na Slovensku. Požičané veci pritom obvykle vrátia v poriadku a načas. Tak, ako je bežné požičiavať si, rovnako je pre mnohých samozrejmosťou sa za to aj odvďačiť. Zväčša to riešia bonboniérou alebo fľašou alkoholu, pričom hodnota takejto pozornosti je najčastejšie do 10 eur. Pre spoločnosť Home Credit to zistil exkluzívny prieskum agentúry STEM/MARK*.

 

Nejde len o banality, ako sú múka či náradie od suseda

 

Požičať si akútne chýbajúcu potravinu na varenie alebo sadu kľúčov pri drobnej oprave v byte je samozrejmosťou fungovania dobrých susedských či kamarátskych vzťahov. Takúto životnú skúsenosť máme zrejme všetci. A čo požičiavanie si drahých vecí? Ešte v nedávnej minulosti bolo pre mnohých „normálne“ mať všetko hodnotné radšej „pod vlastnou strechou“. Zároveň bolo nepredstaviteľné niekomu inému požičať trebárs drahý kuchynský robot z Tuzexu. Dnes je situácia iná. Trendom je drahé veci za každú cenu zbytočne nevlastniť, ale radšej si ich požičať. Stačí zájsť do hobby požičovne náradia, na horách si na pár dní zadovážiť komplet lyžiarsku výstroj alebo si od suseda požičať tlakovú umývačku na auto.    

 

Dokumentujú to aj výsledky prieskumu, ktorý ukázal, že počas posledných dvoch rokov si nejakú vec v hodnote nad 20 eur od známeho požičalo až 72 percent ľudí. Skoro v polovici prípadov takejto kamarátskej výpomoci išlo o náradie pre domácich kutilov, ako je vŕtačka alebo kosačka. Zaujímavé je, že zriedkavým nie je ani priateľské požičiavanie si vozidla. Auto alebo motorku si takto požičalo skoro 30 percent Slovákov. Ďalšia štvrtina mala takýmto spôsobom od známeho elektroniku, napr. fotoaparát, tablet či DVD prehrávač. Ľudia si takto radi na nejaký čas zadovážia aj športové potreby či knihy. Hodnota požičaných vecí sa pohybuje najčastejšie od 50 do 250 eur. „Pre väčšinu ľudí je zbytočné kúpiť si vlastný fotoaparát kvôli jednej dovolenke alebo investovať do vŕtačky pre tri diery v stene. V tomto prípade sa Slováci často obracajú práve na rodinu alebo priateľov.Ak by si mal človek kúpiť každú maličkosť, ktorú použije len párkrát do roka, potreboval by o izbu viac,“ konštatuje analytik spoločnosti Home Credit Michal Kozub.

 

 

Aj požičanie od kamaráta v konečnom dôsledku niečo stojí 

 

Ako býva dobrým zvykom, ak si Slovák od známeho či suseda niečo požičia, zväčša to nevracia s „prázdnou rukou“.Okrem samozrejmého poďakovania alebo nejakej protislužby sa podľa prieskumu štyria z desiatich opýtaných vždy za požičanie veci aj patrične niečím odvďačia. Ďalších skoro 40 percent opýtaných tak niekedy urobí a niekedy nie. Približne tretina ľudí k poďakovaniu pripojí aj bonboniéru alebo čokoládu. Pätina Slovákov dáva ako všimné fľašu alkoholu a ďalšia približne rovnako početná skupina vracia požičanú vec s domácim produktom, ako je napr. kus bábovky alebo torty. Hodnota takéhoto darčeku je najčastejšie do 10 eur. Odvďačiť sa kamarátovi, príbuznému či susedovi aj nejakými peniazmi býva skôr raritou, takýchto prípadov bolo len 5  percent. „Pokiaľ vám teta požičia auto na dovolenku, samozrejme jej neplatíte sto eur denne. Namiesto toho dotankujete benzín a tete z dovolenky prinesiete darčekový kôš s kvalitným vínom, olivovým olejom a miestnymi špecialitami. V priemere tak na zapožičanú vec v hodnote sto eur vychádza odmena za približne desať eur. Ak ste požičali susedovi autosedačku alebo sestre tablet, rozhodne za to nečakajte peniaze“, hovorí Michal Kozub. Ako však ukazuje aj prieskum, určite nezostanete s prázdnymi rukami. Okrem istoty, že sa vám raz dobrý skutok vráti, si aj pomaškrtíte na domácom koláči alebo sladkej bonboniére.

 

 

Spôsobili ste škodu. Priznáte sa alebo nie?

 

Požičané veci zvyčajne vraciame včas podľa dohody a taktiež v poriadku. Stávajú sa ale prípady, keď sme požičanú susedovu kosačku či bratov fotoaparát nechtiac pokazili. V prieskume pre Home Credit 16 percent respondentov priznalo, že požičanú vec niekedy poškodili alebo zničili. Každý piaty to urovnal obyčajným ospravedlnením, no väčšina sa snažila vyriešiť takúto nepríjemnú záležitosť aj formou nejakej náhrady. Šiesti z desiatich Slovákov nemali problém s finančným vyrovnaním sa, teda prispeli na opravu alebo kúpu novej veci. Hriešnikov, ktorí poškodenie požičaného predmetu pred jeho majiteľom tajili, bolo len 9 percent. Otázne je, či sme v tomto naozaj takí poctiví, ako ukazujú čísla z prieskumu. Realita často odhalí, že pre mnohých je jednoduchšie a pohodlnejšie sa radšej k poškodeniu požičanej veci nepriznať a dúfať, že si to dotyčný nevšimne.      

 

 

* Prieskum v marci 2016 realizovala agentúra STEM/MARK exkluzívne pre Home Credit Slovakia, a.s. na reprezentatívnej vzorke slovenskej populácie 510 respondentov.