Radíme: Ako bezpečne platiť pri nákupoch v e-shope? • Home Credit…

Radíme: Ako bezpečne platiť pri nákupoch v e-shope?

23. 03. 2020

Väčšina Slovákov už má reálnu skúsenosť s nakupovaním na internete, pričom intenzita obchodov online každoročne rastie. V súčasnom období, pre hrozbu koronavírusu, nakupovanie v online priestore ešte výraznejšie stúpa. Tým pádom však vzrastá aj riziko podvodov. Odporúča sa dodržiavať základné pravidlá, ktoré dokážu podvody na internete eliminovať.

Zatiaľ čo v supermarkete vám môžu ukradnúť peňaženku s pár desiatkami eur v hotovosti, v online svete vám môžu pri neopatrnosti „vybieliť“ aj celý účet. Pri akomkoľvek nakupovaní na internete dokážu pomôcť bezpečnostné prvky, ako je podpora 3D Secure, zelený adresný riadok alebo nastavenie peňažných limitov na karte. Ak často nakupujete v e-shopoch pomocou telefónu, nemali by ste zabudnúť na antivírusový program. Antivírus v mobile je podceňované, aj keď úplne dostupné zabezpečenie, ktoré vie zabrániť mnohým nepríjemným situáciám. "Množstvo e-shopov každý deň pribúda a online už je možné kúpiť prakticky čokoľvek. Platí tu však základný princíp. Jednoduchosť nákupu bez overovania by nikdy nemala prevážiť istotu, že nakupujete bezpečne," upozorňuje Alesandro Villa, vedúci oddelenia kariet zo spoločnosti Home Credit.

Pre bezpečné platby na internete sa odporúča dodržiavať tieto pravidlá:

  1. Nikdy nikomu neprezrádzajte svoje heslá a prístupové údaje. Podvodníci často posielajú falošné emaily alebo vás pozývajú na falošné stránky, ktoré sú na prvý pohľad nerozoznateľné od tých pravých a často žiadajú o to, aby ste tam zadali svoje prihlasovacie údaje, napr. pod zámienkou aktualizácie.
  2. Nakupujte len v overených e-shopoch. Keď platíte za tovar priamo na stránke, kde si ho objednávate, skontrolujte prehliadač. Bezpečná stránka musí mať v adrese "https" alebo v riadku ikonu, v ktorej je vidieť meno firmy prevádzkujúcej e-shop alebo prevádzkujúcej platobnú bránu. Ak tu vidíte názov akejkoľvek vám neznámej alebo podozrivej firmy, môže ísť o podvodníka a mali by ste stránky opustiť. Triky podvodníkov sú čím ďalej tým viac sofistikovanejšie. Sú známe aj prípady, kedy podvodníci založili firmu znejúcu takmer identicky ako meno prevádzkovateľa e-shopu, názov firmy sa líšil len nepatrne, napríklad pár písmenami alebo znakmi. Preto si treba dávať pozor aj na to, či je vidieť presné a správne meno firmy, ktorú poznáte.
  3. Neukladajte údaje z platobných kariet priamo do profilu konkrétneho obchodu. Pozor si dajte hlavne v prípade zahraničných e-shopov. Je bezpečnejšie vždy zadávať platobné údaje znovu. Môže sa stať, že vaše údaje nezneužije samotný obchod, ale údaje môžu byť ukradnuté kvôli nedostatočnému zabezpečeniu stránky. „Ak si chcete platenia kartou uľahčiť a kartu uložiť v e-shope, odporúča sa používať kartu, ktorú máte určenú len na platby na internete a je na nej dispozícii obmedzené množstvo prostriedkov,“ radí A. Villa z Home Creditu.
  4. Pomôcť môže servis SMS. Niektoré banky vás môžu informovať prostredníctvom telefónu, ak došlo k platbe vašou kartou. Vďaka európskej norme PSD2, tzv. dvojfaktorovom overení, je síce vaše prihlásenie do e-shopu, banky či k inému vášmu účtu bezpečnejšie, ale stále je potrebné byť obozretným.
  5. Poistite si kartu. Pokiaľ ju niekto neoprávnene použije, ste krytý na obdobie, kým to zistíte.
  6. Nastavte si limity na karte. Vďaka tomu nikto neutratí väčšie množstvo peňazí, ako máte maximálne stanovené.
  7. Čítajte podrobne podmienky. Ak napríklad ide iba o sprostredkovateľský e-shop, nevzťahujú sa naň slovenské zákony a často ani normy Európskej únie. Typickým znakom bývajú dlhé doby doručenia, nejasné preklady či netypické platobné brány. Pri vrátení tovaru by ste potom napríklad museli platiť poštovné trebárs až na ďaleký východ.