Radíme: Na čo si dať pozor, keď si beriete spotrebný úver • Home…

Radíme: Na čo si dať pozor, keď si beriete spotrebný úver

24. 01. 2018

Začiatok roka môže priniesť mnohým domácnostiam finančné komplikácie. Po Vianociach, ktoré bývajú obvykle jednou z najnákladnejších častí roka, sú rodinné rozpočty často „vydrancované“. Ak sa do toho objavia neočakávané výdavky, prichádza problém, z čoho ich zaplatiť. Klasickým riešením býva pôžička. Napríklad na auto, pretože to staré už doslúžilo alebo na výmenu pokazenej starej práčky za novú. Prinášame vám kľúčové zásady, ktoré môžu pomôcť pri vybavovaní si spotrebného úveru.     

1. Vyberajte si z overených spoločností

Prvým krokom je zodpovedať si otázku, na aký účel potrebujete peniaze a na základe toho si vybrať najvhodnejší typ pôžičky. Na trhu je veľké množstvo spoločností s rôznymi ponukami. Dajte prednosť známejším spoločnostiam a radšej vynechajte podozrivé firmy, ktoré sa môžu tváriť ako najviac priateľské a ústretové. Často totiž ľudí lákajú na to, že klientov nepreverujú a ponúkajú peniaze aj takým, ktorí nemajú vôbec žiadny príjem a splácanie úveru je tak pre nich neriešiteľným problémom. Každá solídna úverová spoločnosť a banka uchádzača o úver preverí, aby zistila, či je vôbec schopný požičané peniaze splácať. Keď si požičiavate peniaze, treba sa riadiť podľa zásady, že životnosť vecí, ktoré si hodláte  z úveru zaobstarať, by mala presiahnuť dobu splácania pôžičky.

 

2. Porovnávajte ponuky konkurencie

Vyberajte si teda len z ponuky bezpečných a preverených spoločností, ideálne takých, ktoré sú pod kontrolou Národnej banky Slovenska. „Vyžiadajte si od viacerých takýchto spoločností konkrétne ponuky pre vaše potreby a doma si ich v pokoji poriadne porovnajte. Nikdy sa nezamerajte len na prvú, hoci aj  lákavú ponuku, ktorú objavíte. V iných spoločnostiach môžete dostať omnoho výhodnejšie podmienky a v konečnom dôsledku ušetriť nemalé finančné prostriedky do budúcnosti,“  radí analytik spotrebiteľského financovania spoločnosti Home Credit Roman Müller. Dôležitými ukazovateľom sú výška mesačnej splátky a doba splácania. Tieto parametre  by mali byť primerané vašim možnostiam a veku, aby ste boli schopní splácať úver aj v prípade výpadku pravidelného príjmu.

 

3. Sledujte kľúčový parameter - RPMN

Jedným z absolútne najdôležitejších parametrov, ktorý vplýva na výhodnosť či nevhodnosť pôžičky je RPMN, čiže ročná percentuálna miera nákladov. Výhodnosť úveru sa totiž neodzrkadľuje len vo výške úroku. Do výslednej sumy, ktorú nakoniec zaplatíte, sa zarátavajú aj rôzne poplatky, ktoré môžu úver výrazne predražiť. Tu je teda výraznou pomôckou spomínaná RPMN, ktorá zahŕňa nielen úrok, ale aj všetky ďalšie poplatky. Je dôležité pripomenúť, že RPMN musí obsahovať každá zmluva. „Keď zadáte do výpočtu RPMN viaceré ponuky s s rovnakými parametrami, teda tú istú sumu a dobu splácania, výsledné RPMN ukáže, ktorá ponuka je tá najvýhodnejšia,“ ozrejmuje Roman Müller.

 

4. Pozorne čítajte aj sankcie a výnimky

Dajte si pozor aj na rôzne chytáky, ktoré taktiež môžu výrazne navýšiť váš úver. Zaujímajte sa o podmienky, koľko by vás stála upomienka, ak napríklad zabudnete zaplatiť nejakú splátku. Niektoré spoločnosti totiž majú prvé takéto upozornenie bez sankčného poplatku, inde si zase hneď účtujú vysoké pokuty. Dôležité je presne vedieť a strážiť si termín, kedy presne musí byť splátka na účte veriteľa. „Pýtajte sa taktiež na to, ako by spoločnosť riešila vašu prípadnú neschopnosť splácať pôžičku. Solídna spoločnosť by vám mala  v takom prípade, ak sa jej ozvete čím skôr, ponúknuť vyhovujúce riešenie,“ dopĺňa analytik Home Creditu R. Müller. Ďalšou dôležitou súčasťou úveru môže byť aj poistenie schopnosti splácať úver, ktoré vás môže chrániť v prípade nepredvídateľných komplikácií. „Tu si však vo vlastnom záujme podrobne preštudujte všetky podmienky a výnimky, na aké situácie sa toto poistenie nevzťahuje, aby ste neboli v problémovej situácii nepríjemne prekvapení,“ približuje R. Müller.

 

5. Podpíšte len to, čomu rozumiete na 100 %

Pred samotným podpísaním zmluvy o úvere by ste nemali mať žiadne nezodpovedané otázky či pochybnosti. Máte právo si zobrať návrh zmluvy domov na preštudovanie. Je vždy lepšie si celý text najskôr prejsť s rodinou alebo známym či susedom, ktorý tomu viac rozumie. Nikdy sa tiež nenechajte odradiť rozsahom zmluvy alebo malými písmenami. Kým si nie ste úplne istí tým, čo zmluva obsahuje, nepodpisujte ju a radšej sa opýtajte v spoločnosti, kde sa zaujímate o úver, ešte raz. Pôžička je záväzok a je nutné si ju brať s rozvahou, nie pod tlakom alebo v časovej tiesni.