Radíme: Na čo si dať pozor pri platbách v zahraničí? • Home Credit…

Radíme: Na čo si dať pozor pri platbách v zahraničí?

08. 07. 2021

Rozbehlo sa dovolenkové obdobie a mnoho Slovákov sa počas neho chystá vycestovať aj do zahraničných destinácií. V cudzine sa zväčša nezaobídu bez platobnej karty, či už debetnej alebo kreditnej. Pri ich používaní platia určité pravidlá, na ktoré by dovolenkujúci nemali zabúdať. Vyhnú sa tak zbytočným problémom a môžu vďaka nim navyše ušetriť aj časť z peňazí, ktoré sa chystajú počas prázdninových dní za hranicami minúť.

Po aktuálnom uvoľnení protipandemických obmedzení sa množstvo Slovákov chystá na dovolenku do cudziny. Viacerí smerujú do európskych destinácií, kde sa dá platiť eurom, ako je napríklad Grécko, Taliansko, Španielsko či Francúzsko. Na druhej strane v Chorvátsku, Maďarsku, Poľsku, ale aj v Česku stále majú svoje domáce meny, kde si teda s eurom turisti nevystačia. Riešením je mať so sebou, okrem aspoň malej hotovosti v miestnej mene, platobnú kartu. Ideálne debetnú a aj kreditnú „Bez ohľadu na to, kam a kedy cestujete, platia všeobecné pravidlá, ktoré je dobré dodržiavať jednak pri bezhotovostných platbách, ako aj pri vyberaní a zamieňaní peňazí v zahraničí. Na druhej strane, niektoré krajiny majú svoje výnimky, na ktoré treba brať ohľad, ak sa chcete vyhnúť zbytočným problémom a samozrejme, ak chcete niečo ušetriť,“ hovorí Miroslav Zborovský, ombudsman klientov spoločnosti Home Credit.

Tipy, ktoré môžu pomôcť v zahraničí:

1. Dajte si pozor na platnosť platobných kariet a taktiež na ich limity

Pred odchodom za hranice si určite skontrolujte, kedy sa končí platnosť vašich kariet, aby vás ich prípadná expirácia zbytočne nepríjemne neprekvapila počas dovolenky. Taktiež si radšej preverte maximálny denný limit jednotlivých kariet, aby ste sa pri vyššej platbe nedostali do nepríjemnej situácie. Túto informáciu si môžete nájsť aj v internetovom bankovníctve.

2. Radšej plaťte kartou, kde sa to dá

Pokiaľ je to možné, uprednostňujte platby kartou. Je to spravidla lacnejšie, ako vyberať hotovosť v miestnej mene z bankomatov. Ak máte platobné karty MasterCard aj Visa, môže sa vám hodiť, ak budete mať k dispozícii obe. Niekde totiž preferujú karty od jednej z týchto spoločností, inde zase od tej druhej. V Európe by ste mali ale pochodiť s kartami oboch firiem. Mimo nášho kontinentu, napríklad v Amerike, je akceptovanejšia Visa a embosované karty.

3. Kreditnou kartou radšej hotovosť nevyberajte

Keď ste už v zahraničí a potrebujete hotovosť platnú v danej krajine, určite ju z bankomatov nevyberajte kreditnou kartou, ale vždy debetnou. „Zvyčajne totiž za výber hotovosti zaplatíte nemalý poplatok, a navyše sa na hotovostné transakcie pri väčšine kreditných kariet nevzťahuje bezúročné obdobie,“ radí Miroslav Zborovský. Ak chcete ušetriť na poplatkoch za výber, preferujte bankomaty vašej banky, resp. bankovej skupiny, do ktorej patrí.

4. Z bankomatu je výhodnejšie brať peniaze bez prepočtu

Čo robiť v prípade, ak vám bankomat pri výbere peňazí v zahraničí ponúkne možnosť použiť dynamický prepočet meny (Dynamic Currency Conversion)? “DCC je služba kartových asociácií, ktorá vznikla ako pomoc pre držiteľov kariet, aby si vedeli v okamihu transakcie prepočítať, koľko je suma transakcie v cudzej mene na menu ich účtu. Prevádzkovatelia bankomatov a platobných terminálov si však v rámci služby DCC aplikujú výmenné kurzy s vysokou cenovou prirážkou. Vo výsledku tak síce klient vidí, koľko za transakciu zaplatí v mene svojho účtu, ale pre neho je takáto výmena výrazne nevýhodná a zaplatí viac, ako keby použil menu transakcie. Z tohto dôvodu neodporúčame túto službu DCC využívať," upozorňuje Alesandro Villa, vedúci oddelenia kariet zo spoločnosti Home Credit. To platí aj pri platbách na POS termináloch v predajniach. Spomínaný dynamický prepočet meny je už v niektorých krajinách na termináloch štandardom.

5. Kreditná karta môže pomôcť v zložitých situáciách

Ak máte kreditnú kartu, určite si ju zoberte so sebou. Napríklad v požičovni áut alebo pri rezervácii ubytovania ju môžu od vás vyžadovať a bez nej jednoducho nepochodíte. „V rámci kreditnej karty máte navyše väčšinou zahrnuté aj asistenčné služby, ktoré vám môžu pomôcť v kritických životných situáciách. Niektoré karty prostredníctvom asistenčných služieb sprostredkúvajú trebárs okamžitú pomoc pri autonehode či náhlej hospitalizácii,“ pripomína Miroslav Zborovský.

  1. Pre istotu majte po ruke aj miestnu hotovosť Určite je dobré mať so sebou k dispozícii aj nejakú, aspoň malú hotovosť v miestnej mene. Na odľahlejších miestach alebo napríklad za zmrzlinu na pláži či za drobný darček na miestnom trhu totiž zväčša kartou nezaplatíte.

Ešte je tu rada na záver pre tých, ktorí sa vyberú na dovolenku autom. Určite je vhodné preštudovať si konkrétne špecifiká v pravidlách cestnej premávky, vrátene tých štátov, cez ktoré budete len prechádzať. Veľmi ľahko sa totiž môže stať, že dostanete vysokú pokutu bez toho, aby ste si boli vedomý toho, že ste urobili nejaký priestupok. Pozor aj na alkohol za volantom. V niektorých prímorských krajinách tolerujú do pol promile, no pri prechode hranicami na územie štátu s nulovou toleranciou, sa môžete dostať do vážnych problémov. Komplikácie môžu nastať aj pri kontrole povinnej výbavy vozidla, ktorá má v niektorých krajinách svoje špecifiká. Tak si ich radšej pred cestou preverte.