Tradičné predvianočné práce si čoraz viac Slovákov radšej u niekoho zaplatí, ako by sa im sami venovali doma. Najčastejšie z „Vianočných služieb“ využívame balenie darčekov a pečenie sladkostí na objednávku. Často si priplácame aj za prípravu kapra a vyupratovanie bytu či domu. Len necelá pätina z domácností si všetko dokáže vybaviť vo vlastnej réžii. Vyplýva to z prieskumu, ktorý pre spoločnosť Home Credit realizoval STEM/MARK*.
To, čo bolo kedysi bežnou súčasťou predsviatočných domácností, sa postupne stáva minulosťou. Kapor plávajúci vo vani alebo rozvoniavajúce čerstvo upečené medovníky, tak toto už mnohým deťom dnes nič nehovorí. Tradičné činnosti spojené s najvýznamnejšími sviatkami roka sa totiž pomaly vytrácajú. Rôzne „Vianočné služby“ využívame predovšetkým kvôli časovej úspore, keďže ich jednoducho v predvianočnom strese a zhone nestíhame. Takéto služby si na druhej strane objednávame aj preto, že sú pre niektorých lacné (predovšetkým balenie darčekov) a že to nedokážeme sami (hlavne zabitie a očistenie kapra). "Niektorých činností sa ľudia veľmi radi zbavia, pretože im tak ostane oveľa viac času. V takom prípade s tým ale treba počítať v rodinnom rozpočte. Niekedy pritom ide len o eurové položky, ale upratanie bytu či upečenie sladkostí môže spolu vyjsť aj na sto eur“, uvádza analytik Home Credit Michal Kozub.
Ako často využívame „Vianočné služby“?
Prieskum ukázal, že skúsenosť s balením darčekov v obchode má takmer polovica opýtaných (48 percent). Štyria z desiatich (42 percent) si v minulosti objednali napečenie vianočného pečiva a koláčikov a približne štvrtina respondentov (23 percent) si zaplatilo za už zabitého a očisteného kapra. Približne každá piata domácnosť (19 percent) si nechala upratať byt, ďalší potom platili už aj za domácu návštevu Mikuláša, či komplet prípravu štedrej večere. Služby reštaurácií či cateringových agentúr ľudia využívajú najmä vtedy, ak sa rozhodnú stráviť Vianoce v širšom rodinnom kruhu. Pred blížiacimi sa tohtoročnými Vianocami sa ľudia chystajú opäť najviac využiť služby balenia darčekov a napečenia sladkostí (zhodne po 22 percent). „Pri týchto službách sa ale ľudia rozhodujú na poslednú chvíľu. Keď zistia, že nestíhajú nákup darčekov alebo napečenie cukroviniek, rozhodnú sa radšej využiť službu, aby to všetko dohnali. Naopak očistenie kapra ľudia považujú za takmer samozrejmú službu“ dodáva Kozub.
Koľko nás to stojí?
Okrem výdavkov na darčeky pred sviatkami teda z rodinných rozpočtov ukrajujú nemalé položky platby za spomínané aktivity. Tak trebárs za prípravu večere na Štedrý deň je väčšina ľudí ochotných zaplatiť sumu do 50 eur, podobne je to aj s vyupratovaním bytu pred sviatkami. Pri balení darčekov, rovnako aj v prípade zabitia a vyčistenia kapra, sa chce väčšina zmestiť do 5 eur. V prípade pečenia sladkostí na objednávku je pre väčšinu akceptovateľná suma maximálne 25 eur. Zaujímavé je zistenie, že najmenej platia za všetky „Vianočné služby“ ľudia v Bratislavskom kraji, kde majú najvyššie príjmy. Najčastejšie ich zase vo všeobecnosti využívajú v Žilinskom a Nitrianskom kraji. Za balenie darčekov v obchode platili najčastejšie v Banskobystrickom kraji, v Prešovskom majú zase najviac skúseností so zaplatením večere na Štedrý deň.
Tradícia je tradícia
Stále je však veľké množstvo Slovákov, ktorí zvládnu všetky vianočné práce vo vlastnej réžii a nepotrebujú žiadnu výpomoc. Podľa zistení prieskumu sa na príprave vlaňajších Vianoc podieľalo 77 percent opýtaných, pričom 18 percent uviedlo, že všetko si zariadili sami. „Pozitívna je hlavne informácia, že 86 % ľudí vo veku 18-29 rokov pri príprave Vianoc pomáha. Tradície tak evidentne ešte úplne nevymiznú, dopĺňa M. Kozub.
*Prieskum realizovala spoločnosť STEM/MARK pre Home Credit Slovakia od 13. 10 - 17. 10. 2014 na vzorke 506 respondentov.