Sedem z desiatich Slovákov berie výplatu v prvej polovici mesiaca •…

Sedem z desiatich Slovákov berie výplatu v prvej polovici mesiaca

17. 09. 2014

Deň výplaty je pre nás jedným z najočakávanejších momentov mesiaca. Jeho prvá časť je pritom zväčša radostnejšia, než tá druhá. Sedem z desiatich Slovákov totiž dostane výplatu do polovice mesiaca. Na účte sa im ale peniaze dlho neohrejú. Do niekoľkých dní veľkú časť minú na trvalé platby. K tomu ešte do týždňa vyberú väčšiu hotovosť z bankomatov. Ukázal to prieskum Home Credit Slovakia, ktorý odhaľoval platobné zvyklosti Slovákov*.

Mať v peňaženke hotovosť, to je istota, na ktorú si mnohí stále potrpíme. Po výplate teda prichádza na rad skorá návšteva bankomatu. Do dvoch dní si vyberie peniaze  takmer štvrtina Slovákov, pričom sú to častejšie ženy. „Ide o zažitý prístup, kedy ľudia chcú mať u seba väčšiu hotovosť pre prípad potreby. Pritom v dnešnej dobe je možné platiť kartami prakticky kdekoľvek a hotovosť tak začína strácať na význame,“ hodnotí výsledky Michal Kozub, analytik spoločnosti Home Credit Slovakia. Platenie kartou stále bežnejšie, a to i za menšie a menšie čiastky. Najviac je to vidieť trebárs na čerpacích staniciach alebo v potravinách. Tí čo platia predovšetkým kartami, nechcú u seba zbytočne nosiť veľkú hotovosť. Často ich motivujú aj vernostné programy u kreditných kariet a zbieranie rôznych bonusov.

Do polovice mesiaca môžeme rozhadzovať, potom prichádzajú finančné suchoty. Štyria z desiatich Slovákov dostanú plat medzi jedenástym a pätnástym dňom v mesiaci.  Ďalších takmer tridsať percent berie mzdu už v prvých desiatich dňoch. Následne prichádza „bielenie“ účtov. Veľkú časť z nich ukroja platby za nájomné, elektrinu, vodu, plyn, telefón, alebo splátky úveru, či hypotéky.  Polovica opýtaných v prieskume uviedla, že svoje  účty platí ihneď alebo tesne po  výplate.  Na druhej strane je pätina ľudí, ktorí radšej čakajú na dátum splatnosti. „Takéto vyčkávanie ale môže byť nebezpečné. Množstvo ľudí si totiž myslí, že dátum splatnosti je deň, kedy zadajú príkaz na úhradu alebo zaplatia v pobočke banky.  Nie je to ale pravda,“ upozorňuje na riziká Michal Kozub. Dátum splatnosti je totiž deň, kedy je splátka už pripísaná na účet adresáta, teda napr. mobilného operátora, či plynární. Pritom taký bankový prevod môže trvať až dva pracovné dni. Pokiaľ do toho prídu aj štátne sviatky, môže to byť aj necelý týždeň.

Pokiaľ nám ide o strechu nad hlavou, sme poctiví. Prieskum ukázal, že ľudia sú najzodpovednejší pri platbách za hypotéku alebo úver. Viac ako polovica dotazovaných uviedla, že tieto výdavky uhradia najneskôr do troch dní od výplaty. Podobne je to aj pri nájomnom. Naopak sporenie odsúvajú na vedľajšiu koľaj. Tu si  28 % Slovákov dáva načas a peniaze na sporenie prevádzajú až po týždni, alebo ešte neskôr. „V prípade sporenia ľudia čakajú, ako sa vyvinie situácia v priebehu mesiaca, teda či neprídu nejaké nečakané výdavky. Až potom prevedú voľné prostriedky na sporenie, preto sa takémuto výsledku nemôžeme diviť,“ dodáva Kozub.

Pravidelné účty platíme trvalým príkazom, je to výhodné. Vyše 40 % používa trvalý príkaz na platby úverov a ďalších 9 % má zriadené inkasné platby. „Ľudia majú istotu, že ich platba naozaj prebehne a nemusia sa o nič starať. Naviac, trvalý príkaz je jedným z najlacnejších spôsobov platby, komentuje výsledky Michal Kozub. Len 4 % opýtaných stále chodia na pobočku alebo poštu zaplatiť nájomné. Čo je ale prekvapujúce, prevažujú medzi nimi mladí ľudia do 29 rokov. Pritom táto generácia je najviac zžitá s internetom a modernými spôsobmi platieb.

  *Prieskum spracoval STEM/MARK exkluzívne pre Home Credit Slovakia na reprezentatívnej vzorke populácie vo veku 18-59 rokov. Celkom 510 respondentov  bolo dotazovaných v priebehu 25. -28. 8. 2014 online formou.