Sedemdesiat percent Slovákov klame svojim šéfom, kolegom v práci ešte…

Sedemdesiat percent Slovákov klame svojim šéfom, kolegom v práci ešte viac

31. 08. 2017

Sedem z desiatich Slovákov má skúsenosť s tým, že v minulosti  klamali svojim nadriadeným v práci. Dokonca až 80 percent opýtaných sa priznalo, že už klamali kolegom. Pred úradmi majú Slováci o niečo väčší rešpekt, no aj tu už klamala tretina ľudí a skoro 30 percent nehovorilo pravdu pri komunikácii s bankami či poisťovňami. Nie vždy im to ale prešlo, v 40 percentách prípadov boli totiž ich lži odhalené a spôsobili im problémy. Na druhej strane, štyria z desiatich ľudí odpovedali, že sa im klamstvo z dlhodobého hľadiska oplatilo. Keď už Slováci klamú, vo všeobecnosti je to najčastejšie preto, aby kryli nejakú skutočnosť alebo iných ušetrili pred niečím nepríjemným. Pre spoločnosť Home Credit to zistil exkluzívny prieskum agentúry STEM/MARK*.

Za klamstvom nemusí byť zlý úmysel

S nejakým druhom klamstva či povedzme nehovorením úplnej pravdy má reálnu skúsenosť zrejme väčšina z nás, ide pritom o najrôznejšie životné situácie. Nie vždy to však musí byť spojené len s negatívnymi úmyslami. Až tri štvrtiny ľudí niekedy v minulosti klamali o tom, že sa majú lepšie, ako to bolo naozaj v skutočnosti. Ešte o niečo viac je takých, ktorí použili tzv. milosrdné klamstvo, teda kde niečo napríklad zamlčali, aby tým niekomu neublížili. Skoro polovica ľudí bežne využíva aj akési drobné klamstvá, trebárs o počte vypitých pív, zamlčanom nákupe zbytočných vecí či len predstierajú učenie sa cudzieho jazyka. „Viac ako 30 percent Slovákov sa priznalo, že klamali o dosiahnutých výsledkoch, napríklad o známkach v škole, splnení úlohy, či nejakom úspechu v práci,“ dopĺňa analytik spotrebiteľského financovania spoločnosti Home Credit Roman Müller.

Klamať kolegom? No a?

Na druhej strane sú tu klamstvá, ktoré majú človeku priniesť nejaký prospech. Šiesti z desiatich respondentov uviedli, že klamali preto, aby si akokoľvek vylepšili svoj obraz. Prieskum ukázal že nehovoriť pravdu alebo klamať na pracovisku je v podstate „národným športom“. Sedem z desiatich Slovákov sa priznalo, že už klamali svojim nadriadeným v práci. Ešte viac je takých - až 80 percent, ktorí klamali kolegom v zamestnaní. Na otázku, ako sa cítili keď klamali svojmu šéfovi či šéfke, väčšina uviedla, že si tak uľahčili situáciu alebo že mali pocit, že inak konať v tej chvíli nemohli.

Štyri z desiatich klamstiev „praskli“

S klamstvami, či už drobnými alebo aj zásadnejšieho charakteru, sa stretávame takmer všade. Väčšina aspoň raz klamala aj pred lekárom, konkrétne až 60 percent respondentov. Dá sa povedať, že aspoň pred úradmi majú Slováci o niečo väčší rešpekt, no aj tu už klamala tretina ľudí. Približne štvrtina opýtaných uviedla, že zamýšľané klamstvo pred úradom si nakoniec rozmysleli, pretože mali strach alebo ich hrýzlo svedomie. Našlo sa však aj 11 percent takých, ktorí priznali, že klamstvo pred úradom im prešlo a nakoniec na tom aj zarobili alebo mali nejaký iný prospech. Zaujímavé zistenia sú aj v prípade komunikácie ľudí s bankami či poisťovňami, kde skoro 30 percent v istom momente nehovorilo pravdu.

Je samozrejmé, že nie vždy ľuďom klamstvá „prejdú“. Respondenti priznali, že v 40 percentách prípadov boli ich lži odhalené a spôsobili im značné problémy. „Klamanie o skutočnej finančnej situácii, či zatajovanie dôležitých informácií o príjme či zadlžení trebárs v banke, sa môže človeku v konečnom dôsledku v budúcnosti vypomstiť, keď nebude schopný splácať úver alebo pôžičku. Vždy je lepšie v komunikácii s finančnými inštitúciami hovoriť pravdu“, radí R. Müller.

Oplatí sa klamať?

Keď už Slováci klamú, vo všeobecnosti je to najčastejšie preto, aby kryli nejakú skutočnosť alebo iného ušetrili pred niečím nepríjemným. Štyria z desiatich ľudí odpovedali, že sa im klamstvo z dlhodobého hľadiska aj oplatilo. Ešte o niečo viac bolo takých, ktorí priznali, že niekomu svojim klamstvom aj reálne pomohli. Zaujímavé je aj zistenie v prípade troch štvrtín Slovákov, ktorí uviedli, že v nejakej situácii nakoniec nezaklamali, pretože u nich „zvíťazilo lepšie ja“. Nájdu sa medzi nami aj zásadoví ľudia, ktorí by neklamali ani za nič. Partnerovi či partnerke nikdy neklame 38 percent opýtaných, viac ako 40 percent zase tvrdí, že nikdy neklamú svojim deťom.

 

* Prieskum v máji 2017 realizovala agentúra STEM/MARK exkluzívne pre Home Credit Slovakia, a.s. na reprezentatívnej vzorke slovenskej populácie 512 respondentov.