Slováci poznajú svoj rodinný rozpočet • Home Credit Slovakia, a.s.

Slováci poznajú svoj rodinný rozpočet

12. 09. 2013

Ekonomická kríza zrejme naučila Slovákov dávať si pozor na rodinný rozpočet a svoje výdavky viac plánovať. Exkluzívny prieskum firmy Ipsos pre spoločnosť Home Credit Slovakia* ukázal, že 89 % opýtaných má prehľad o tom, koľko im na konci mesiaca zostane na účte. V takmer 9 z 10 prípadov ide o čiastku do 320 eur.

Dnes si už presné rozpočty domácnosti vedie iba málokto. Zaberá to totiž čas a niektoré výdavky ľudia platia v hotovosti, iné kartou alebo prevodom z bankového účtu, čo komplikuje evidenciu. Napriek tomu veľká väčšina opýtaných vie, koľko im na konci mesiaca zostáva peňazí. Prehľad o svojich financiách má celkom 89 % respondentov. „Výsledok je príjemným prekvapením. Vedieť, koľko mi zostáva na účte ku koncu mesiaca pred výplatou je základ pre to, aby si ľudia mohli plánovať svoje výdaje,“ vysvetľuje výsledky prieskumu Michal Kozub, analytik spoločnosti Home Credit Slovakia.

 

Z dotazníka spoločného pre Slovensko aj Česko vyplýva, že ľudia kontrolujú svoj účet pravidelne, viac ako desatina z opýtaných denne. Pomáhajú im k tomu nové nástroje a služby, tým základným je internetové bankovníctvo. Pokiaľ ľudia zabúdajú sami aktívne sledovať stav svojho účtu, môžu si nechať zasielať SMS správy so zmenou na účte alebo zostatkom na kreditnej karte. Vždy tak dostanú správu o aktuálnej situácii a zostávajúcej rezerve.

 

Prieskum tiež ukázal, že 65 % opýtaných zostane na účte do 160 eur, pričom najviac ich je z košického kraja. Do 320 eur zostane 24 % opýtaných a tu  majú najväčšie zastúpenie Trnavčania. Viac ako 320 eur zostáva len 11 % Slovákom, medzi ktorými vedú Žilinčania. Hlavné mesto sa prekvapivo umiestnilo až na druhom mieste. „Bratislava je drahá a životné náklady na bývanie, stravu aj oblečenie sú vyššie ako v ostatných regiónoch. Ľudia tu majú aj tendenciu viac utrácať za spotrebné veci alebo viac cestovať,“ dopĺňa výsledky prieskumu Kozub a dodáva „Najhoršia šanca si nasporiť je v regiónoch s vysokou nezamestnanosťou. Napríklad v trenčianskom kraji až 17 % opýtaných neušetrí viac ako dvadsať eur mesačne. Možností nájsť si tu prácu je minimum, čo sa samozrejme prejavuje na rodinných rozpočtoch.“

 

Situácia je veľmi podobná v Česku, kde má prehľad o svojom zostatku pred výplatou 91 % opýtaných. Slovensko si ale vedie o trocha lepšie v tom, koľko ľudí ušetrí čiastku medzi 160 a 320 eur. Zatiaľ čo na Slovensku je to 24 %,  v Česku rovnakú čiastku dokáže usporiť iba 17 % ľudí.

 

Napriek tomu sa 83 % Slovákov už stalo, že sa museli v poslednom roku tesne pred výplatou uskromniť. To sa týka viac žien ako mužov a hlavne obyvateľov košického kraja. Z tých, ktorí sa musia uskromniť má viac ako 40 % skromnejšie obdobie pred výplatou každý mesiac.

 

V susednej Českej republike sa musí aspoň raz do roka pred výplatou uskromniť viac ako 70 % obyvateľov. Pokiaľ sa ľudia dostanú do situácie, že musia šetriť, volia tie najmenej dôležité položky. Najčastejšie ide o nákup oblečenia alebo obuvi, prípadne si odpustia návštevu reštaurácie, 40 % obmedzí spotrebu cigariet či alkoholu.

 

*Informácie o prieskume: Prieskum realizovala výskumná agentúra Ipsos v období 7-12.8.2013 na reprezentatívnej online populácii SR vo veku 18-65 rokov.