Slováci sa podnikania neboja. Radi by sa osamostatnili. • Home Credit…

Slováci sa podnikania neboja. Radi by sa osamostatnili.

01. 10. 2013

Slováci sa evidentne vedia obracať a ani v dnešnej náročnej dobe nezaháľajú. Dve tretiny z nich si totiž popri zamestnaní privyrábajú. Nechýba im pritom podnikavý duch, keďže väčšina by so svojím bočným príjmom neváhala začať podnikať. Ukázal to prieskum, ktorý pre spoločnosť Home Credit Slovakia zrealizovala agentúra Ipsos*.

Slováci sú podnikaví a rozhodne sa neboja si začať privyrábať. Viac ako dve tretiny oslovených v prieskume uviedlo, že si popri hlavnom zamestnaní privyrábajú. Niekedy ide o vedľajšie zamestnanie, mnoho je ale aj živností, z ktorých si ľudia časom urobia hlavný zdroj príjmov. Slováci sú tak výrazne aktívnejší a odvážnejší v podnikaní ako ich západní susedia. Tam si rôznym spôsobom privyrába necelá polovica oslovených a o niečo viac ako štvrtina z nich by zo svojho vedľajšieho príjmu rada spravila hlavný. Na Slovensku by chcelo začať podnikať s vedľajším zamestnaním takmer 60 % opýtaných.

 

Pokiaľ si ľudia privyrábajú, hľadajú takú činnosť, ktorej veľmi dobre rozumejú alebo ju vykonávajú ako svoj koníček. Preto ženy často predávajú kozmetiku a muži opravujú autá pre svojich známych. “Vidieť, že Slováci sú  podnikaví a hľadajú možnosti, ako vyťažiť so svojich znalostí a schopností maximum. Mnohí využívajú svoje koníčky, ktoré sa dajú speňažiť, prípadne ťažia zo svojich remeselných zručností,“ hodnotí Michal Kozub, analytik Home Credit Slovakia a dodáva „Cieľom často nie je iba zarobiť viac peňazí. Mnoho ľudí by totiž v budúcnosti chcelo začať podnikať a práve toto je cesta, ako si overiť svoje možnosti a zistiť, či je vôbec dopyt po daných službách či výrobkoch dostatočný.“

 

Spôsobov, ako si ľudia privyrábajú je veľa. Niektorí pracujú ako predajcovia a distribútori, iní fotia počas víkendov svadby alebo veľké rodinné udalosti. Veľa žien si tiež privyrába manikúrou. Typický je aj predaj prebytkov zo záhrady – sezónny predaj ovocia a zeleniny. Hlavne na vidieku je stále bežné, že sa medzi susedmi predávajú vajíčka alebo jablká. Našli sa však aj menej typické spôsoby privyrábania – napríklad práca komparzistu vo filme či prevádzkovanie vlastného e-shopu.

 

Ideálnou cestou ako nestratiť kontakt s pracovným rytmom a kolektívom je privyrábať si na materskej dovolenke. Mladé mamičky sa často začnú venovať obľúbeným ručným prácam alebo koníčkom a zistia, že si takto môžu nielen vyplniť čas a získať financie navyše, ale udržia kontakt s okolím, zlepšia si komunikačné zručnosti so zákazníkmi a získajú predstavu o tom, čo predstavuje prevádzka malej firmy. „Ak sa im takáto forma práce osvedčí, môže sa z neho stať flexibilné zamestnanie, ktoré je ideálne k menším deťom,“ dopĺňa Michal Kozub.  

 

Práve preto, že niektoré vedľajšie zamestnania je možné začať vykonávať na plný úväzok, je pre ľudí táto možnosť lákavá. Je však dôležité sa na to pripraviť. Väčšina aktivít si vyžaduje základný vstupný kapitál, ktorý sa často rieši úverom. „Je potrebné si pripraviť rôzne scenáre vývoja. Aj negatívny scenár môže pomôcť zvládnuť pomalší rozbeh podnikania či nevhodné načasovanie štartu,“ hovorí Michal Kozub.

 

Informácie o prieskume: Prieskum realizovala výskumná agentúra Ipsos v období 9.-11.9.2013 na online populácii SR vo veku 18-65 rokov. Veľkosť vzorky bola 525 osôb.