Slovenské svadby sú jedny z najlacnejších • Home Credit Slovakia, a.s.

Slovenské svadby sú jedny z najlacnejších

13. 06. 2013

Piešťany 13. júna 2013 – Na svadbu míňame výrazne menej ako iné národy. Podľa prieskumu spoločnosti Home Credit, ktorý sa uskutočnil v 7 krajinách*, kde spoločnosť pôsobí, stojí napríklad priemerná kazachstanská svadba 3krát viac ako slovenská. Výraznejšie do svadby investujú aj Číňania, Rusi a Bielorusi. Naopak Česi šetria ešte viac ako Slováci.

Bežná slovenská svadba pre 100 ľudí, bez nákladov na prenájom miestnosti, stojí podľa Home Creditu okolo 5 500 eur. To nás radí medzi krajiny s najnižšími nákladmi na svadbu. Pre porovnanie mladí Rusi a Číňania si musia pripraviť sumu okolo 9 000 eur, Bielorusi 11 500 eur a Kazachstánci dokonca až 18 000 eur. Naopak Česi sa dokážu uskromniť ešte viac ako Slováci a vystačia si so sumou okolo 4 800 eur.  „Do celkovej sumy sme zarátali náklady na svadobné šaty nevesty, oblek ženícha, kvety, prenájom auta, hudobnú skupinu a náklady na jedlo a pitie pre 100 ľudí,“ hovorí analytik spoločnosti Home Credit Michal Kozub a dodáva: „To, že slovenské svadby vychádzajú lacnejšie ako ostatné, je dôsledkom niekoľkých špecifík. Či už ide o požičiavanie svadobných šiat namiesto ich kúpy, využívanie vlastného auta alebo konzumáciu domácej slivovice namiesto kupovaného alkoholu.“

 

Mladí svadbu financujú cez rodičov alebo pôžičky, inak by ich stála 8 výplat

Podľa prieskumu si vo všetkých krajinách len 29 % novomanželov financuje svadbu samo. Zvyšná časť sa spolieha na pomoc rodičov alebo známych. Niektorí si na financovanie svadby berú spotrebiteľský úver. „Ak by sme brali do úvahy priemernú mzdu v krajine a cenu svadby z nášho prieskumu, tak bežný slovenský pár by musel obetovať na svoju svadbu  8 mesačných platov. Čechom by napríklad stačilo 6 výplat. Naopak takí Bielorusi a Kazachstánici, ktorí si potrpia na honosné svadby, by pracovali 2,5 roka len na svoju svadbu,“ hovorí analytik Michal Kozub.

 

Slovenské nevesty sú najskromnejšie, Česi šetria na hosťoch

Najvýraznejšie rozdiely medzi jednotlivými krajinami je badať v cene svadobných šiat. Zatiaľ čo slovenská nevesta investuje do svadobných šiat v priemere  asi 250 eur, čínske ženy obetujú na svoj odev takmer desaťnásobok (2 000 eur). Viac ako Slovenky investujú do svadobných šiat aj Češky, a to okolo 380 eur. Rusky, Bielorusky a Kazachstánky míňajú na svadobné šaty okolo 760 eur.  Na Slovensku, ale aj v Česku je zvykom si svadobné šaty požičať. Preto investície do nich nie sú také veľké ako v krajinách, kde si nevesty šaty kupujú. Na druhej strane muži chápu investíciu do svadobného obleku ako dlhodobú. Najčastejšie volia čierny oblek, ktorý potom používajú na rôzne oslavy niekoľko rokov,“ upozorňuje na slovenské špecifiká Michal Kozub.

 

Ak si odmyslíme domácu slivovicu a koláče, tak na jedlo a pitie pre hostí vynakladáme v priemere 50 eur na osobu. Hostia na českej svadbe sa musia uspokojiť so sumou 38 eur na osobu. Naopak štedrosťou oplývajú Rusi, Bielorusi a Kazachstánci, ktorí na jedného hosťa obetujú od 75 do 150 eur.

 

Číňania majú 10 dní voľna na medové týždne

Jednotlivé krajiny si držia svoje svadobné tradície, aj keď Slováci, Česi a Rusi prejavujú predsa len väčšiu ochotu inšpirovať sa západným štýlom svadby. Naopak ázijské krajiny dbajú výrazne na svoje tradície.

Vo všetkých krajinách je stále tradičným miestom sobášu kostol/posvätné miesto alebo miestny úrad. Čoraz viac sa však presadzuje aj trend svadieb na verejných priestranstvách ako sú parky alebo špecifické miesta v mestách. Rusi sú zasa ochotní najviac cestovať na exotické miesta.

Medové týždne si najlepšie vychutnajú čínski novomanželia, ktorým štát garantuje 10 dní pracovného voľna. Všetci ostatní si musia na svadobnú cestu vziať dovolenku. Mimochodom Slováci na ňu podľa Home Creditu minú v priemere 3 800 eur, podobne ako Rusi.