Sedem z desiatich Slovákov si môže dovoliť chodiť na dovolenky, niektorí aj viac krát do roka. Preferujú pritom pobyty v zahraničí a to aspoň na 10 dní a ubytovanie v hoteli. Viac ako polovica dovolenkujúcich sa s výdavkami zmestí do sumy 600 eur za osobu. Nájdu sa však aj 4 percentá takých, ktorí si za dovolenky dovolia minúť za rok aj 2 tisíc eur. Takmer tri štvrtiny dovolenkujúcich si náklady na tento druh oddychu platia z vlastných úspor. Ak sa v lete vyberú do zahraničia, zväčša smerujú za teplom k moru.Pre spoločnosť Home Credit to zistil exkluzívny prieskum agentúry STEM/MARK*.
Pre niektorých nie je problém dať za dovolenky aj 4 tisícky
Prichádza leto a s ním pre väčšinu z nás aj čas prázdnin a oddychu. Pre vyše 70 percent Slovákov je dovolenka samozrejmosťou, niektorí si ju môžu dovoliť aj viac krát počas roka. Približne štvrtina ľudí na Slovensku sa však na dovolenku nedostane vôbec, pretože na to jednoducho nemajú. Viac ako polovica opýtaných sa s výdavkami na dovolenky počas roka dokáže zmestiť do sumy 600 eur na osobu. Približne pätina má na tieto účely vyčlenený rozpočet od 200 do 400 eur. „Všetko sa odvíja od finančných možností ľudí a rozdiely sú tam naozaj markantné. Prieskum nám ukázal, že pre 4 percentá opýtaných nie je problém minúť na dovolenky za rok aj 2 tisíc eur. Jeden zo sto Slovákov sa dokonca dostane až na sumu 4 tisíc eur,“ približuje analytik spotrebiteľského financovania spoločnosti Home Credit Roman Müller.
Slováci dovolenkujú hlavne z vlastných úspor
Výdavky na poriadnu rodinnú dovolenku dokážu rozhýbať rozpočty domácnosti a zrejme aj preto mnohí Slováci dovolenkujú striedmejšie. Keby mali možnosť vybrať si medzi luxusnou a skromnejšou verziou dovolenky, dve tretiny by volili tú lacnejšiu verziu. Viac ako 70 percent ľudí v prieskume prezradilo, že dovolenky si hradia výlučne z vlastných úspor. Trinásť percent respondentov dovolenku radšej odloží a vyberie sa na ňu až vtedy, keď si na ňu našetria.
Dominujú zahraničné pobyty v teple
Ak si Slováci majú možnosť vybrať, či dovolenkovať v zahraničí alebo na tuzemskom pobyte, siedmi z desiatich si zvolia zahraničie. Rovnako preferujú aj dlhšie pobyty, ideálne aby to bolo najmenej 10 dní a podľa možností aj so službami all inclusive. Keď už sa vyberú do cudziny, pre tri štvrtiny je letnou voľbou číslo jeden pobyt niekde v teple, ideálne pri mori. „Neznamená to však automaticky len vylihovanie na pláži, keďže väčšina sa vyjadrila, že uprednostňujú aktívnu dovolenku plnú zážitkov, spojenú s poznávaním nových miest a vecí. Čoraz viac ľudí aj zo Slovenska navyše cestuje do slnečných exotických lokalít aj v mesiacoch, keď je v našich zemepisných šírkach treskúca zima,“ hovorí R. Müller.
Stále sú najobľúbenejšie hotely a apartmány
A ako je to s ubytovaním Slovákov na dovolenkách? Najväčšej obľube sa stále tešia hotely, ktoré tak pri domácich pobytoch ako aj v zahraničí uprednostňuje približne polovica opýtaných. V apartmánoch sa ubytúva asi pätina ľudí, bývanie v bungalovoch pripadá na jedného z desiatich. Hlavne pri pobytoch v cudzine sú však obľúbené aj kempy a čoraz viac na popularite získava aj ubytovanie v súkromí, napríklad cez Airbnb. „Každopádne dnes už ľudia nie sú tak závislí na cestovných kanceláriách, ako tomu bolo v minulosti. Dokážu si sami vybaviť pobyt podľa vlastných predstáv, online si objednať výhodné ubytovanie alebo letenku či dojednať si zážitkovú turistiku priamo na mieste a to aj vďaka tomu, že už sa mnohí v pohode dohovoria cudzími jazykmi,“ dopĺňa R. Müller.
V zahraničí nesmie chýbať „vreckové“
Všetci dovolenkujúci vedia, že zaplatiť treba nielen všetky náklady spojené s ubytovaním, cestou či stravovaním, no myslieť treba taktiež aj na ďalšie výdavky a mať teda k dispozícii aj nejaké „vreckové“. Podľa údajov z prieskumu si najviac Slovákov berie do zahraničia hotovosť vo výške od 200 do 400 eur. Približne pätina respondentov má k dispozícii raz toľko, teda až do 800 eur. Keď už príde na úhrady za darčeky pre príbuzných,
jedlo v reštauráciách, za nápoje na pláži alebo za výlety, najčastejšie platia práve v hotovosti. Je však aj tretina takých, ktorí kombinujú hotovosť a platobnú kartu a ďalších 14 percent platiacich hlavne kartou.
* Prieskum v máji 2017 realizovala agentúra STEM/MARK exkluzívne pre Home Credit Slovakia, a.s. na reprezentatívnej vzorke slovenskej populácie 512 respondentov.