Pôžička v núdzi• Slovník pojmov • Home Credit Slovakia, a.s.

Pôžička v núdzi

Pôžička v núdzi je všeobecné označenie pre rýchlo uzatvorený úver, o ktorý niektorí ľudia žiadajú v nečakanej finančnej kríze. Pre niekoho môže taká chvíľa nastať napríklad pokazením práčky, chladničky alebo auta. Pôžička v núdzi najčastejšie pokrýva náklady práve na veci okamžitej potreby. Vždy by ale malo ísť o krajné riešenie, ktorému predchádza preskúmanie iných možností financovania vzniknutej situácie.

Často môže byť vhodnejším riešením pôžička od niekoho z rodiny alebo od priateľov. Takáto pôžička v núdzi od rodiny alebo priateľov je zvyčajne lacnejším variantom v porovnaní s bežne dostupnou pôžičkou v núdzi na finančnom trhu. Keď sa už človek rozhodne pre bankovú či nebankovú pôžičku v núdzi, mal by si overiť poskytovateľa. Kvalitný a dôveryhodný poskytovateľ má vždy oprávnenie na činnosť udeľované Národnou bankou Slovenska.

Dôležitým faktorom je aj celková cena pôžičky v núdzi. Vzhľadom na to, že žiadateľ často potrebuje peniaze obratom a nejde o vysoké sumy, býva pôžička v núdzi úročená pomerne vysokou úrokovou sadzbou. To však neplatí vždy. Napriek tomu je v záujme dlžníka pôžičku splatiť čo najskôr, aby sa vyhol zbytočnému predraženiu.

Celkovo vzaté, pôžička v núdzovej situácii by mala byť až posledným riešením. Oveľa lepšie je mať nasporenú aspoň nejakú finančnú rezervu na nečakané udalosti. Obvykle sa odporúča mať poruke sumu vo výške aspoň troch mesačných miezd či platov. Prinajmenšom pár desiatok tisíc korún je nutná rezerva, s ktorou sa dá vyriešiť väčšina nečakaných výdavkov malého a stredného rozsahu aj bez pôžičky v núdzi.