Zásady bezpečného používania Správcu financií

Bezplatná internetová aplikácia Správca financií umožňuje online prístup k úverom a kartám od Home Creditu, podobne, ako internetové bankovníctvo k vášmu bežnému účtu. Preto je veľmi dôležité, aby ste mali rovnako ako v internetovom bankovníctve svojej banky na pamäti zásady jeho bezpečného používania.

1

Nepoužívajte rovnaké heslo do mailu a Správcu financií

Nikdy si nedávajte rovnaké heslo do všetkých služieb. Pokiaľ vám niekto ukradne heslo do e-mailu, pravdepodobne ho vyskúša aj do ďalších služieb.

2

Prihlasujte sa zo svojho počítača

Pokiaľ sa prihlasujete do Správcu financií, používajte len svoj počítač. Nikdy neviete, aké programy sú na cudzom počítači spustené. Existujú programy, ktoré zaznamenávajú všetko, čo je napísané na klávesnici – tzv. key loggery.

3

Svoje heslo nikomu nedávajte

Najčastejšou cestou, ako sa niekto snaží vylákať heslo, sú e-maily, ktoré sa tvária ako od vašej finančnej inštitúcie. Žiadna inštitúcia na Slovensku nechce od svojich klientov, aby im posielali heslo. Pokiaľ ho od vás niekto žiada, ide o podvod. Taký e-mail ignorujte a odosielateľa dajte do spamlistu. Svoje heslo nenechávajte nikdy voľne dostupné a nikomu ho nehovorte. Ani členom rodiny alebo známym.

4

Skontrolujte dôležitú skratku HTTPS

Sledujte adresný riadok. Pravá webová stránka Správcu financií musí byť zabezpečená. Poznáte to podľa toho, že pred www je ešte HTTPS.

5

Zaobstarajte si antivírus

Počítač je citlivá vec. Je to brána k vašim dokumentom a financiám. Antivírus je preto nevyhnutnosťou. Vždy ho majte nainštalovaný a aktualizovaný. Bez neho je to, ako keby ste nechali vaše dvere domu otvorené dokorán. Ktokoľvek môže prísť a vziať si čo len chce.

6

Opatrne s verejnou >>wifinou<<

Pokiaľ máte notebook a pripájate sa k bezdrôtovému pripojeniu zdarma, napríklad na verejných miestach alebo v dopravných prostriedkoch, buďte opatrní. Nie je až tak ťažké, aby sa niekto pripojil rovnakou sieťou a sledoval, čo robia ostatné počítače a takzvane ich odpočúval. Verejnú wifi preto používajte maximálne k čítaniu správ.

7

Sledujte pohyby na účte cez SMS

Zaobstarajte si službu SMS info a nechajte si posielať informačné SMS o transakciách na svojej kreditnej karte. Pokiaľ by sa objavila podozrivá transakcia, okamžite kartu zablokujte.

8

Zlodeja zablokujte

Ukradol vám niekto tašku s dokladmi a peňaženkou? Kartu hneď zablokujte a potom nahláste krádež dokladov na políciu. Samozrejmosťou potom je, že nikde (v peňaženke, v diári a pod.) nemáte uvedený PIN k vašej karte.

9

Číslo pre blokáciu majte v telefóne

V mobile majte vždy uložené číslo na blokačnú linku. Ako pre platobné karty, tak pre Správcu financií.

10

Podozrenie nám hláste ihneď

Pokiaľ máte pocit, že ste dostali podozrivý email, ktorý od vás pýta heslo, ihneď to hláste na našu klientskú linku. Okamžite varujeme ostatných klientov a začneme pátrať po odosielateľovi takýchto mailov.