Až štvrtinu nákupov spotrebného tovaru na splátky ťahá na Slovensku…

Až štvrtinu nákupov spotrebného tovaru na splátky ťahá na Slovensku Bratislava

15. 05. 2024

V nakupovaní spotrebného tovaru na splátky v rámci Slovenska sú obrovské regionálne rozdiely. Až štvrtinu nákupov v kamenných predajniach urobia ľudia v Bratislavskom kraji. Ako ďalej vyplýva z údajov spoločnosti Home Credit, s pomerne veľkým odstupom v počte nákupov nasledujú obyvatelia trnavského a nitrianskeho regiónu s 13 resp. 12 percentami. Najmenej je to v Banskobystrickom kraji s necelými 9 percentami z celoslovenského počtu nákupov na splátky. Čo sa týka najpredávanejšieho sortimentu kupovaného v obchodoch na splátky, tak vo všetkých krajoch, bez rozdielu, sú na prvom mieste mobilné telefóny nasledované notebookmi.


Dáta spoločnosti Home Credit ukazujú, aké veľké rozdiely sú v kúpyschopnosti v rámci Slovenska. V počte jednotlivých nákupov potrebného tovaru na splátky v klasických kamenných predajniach, ako aj v celkovom objeme utratených peňazí za jeho kúpu, jasne dominuje región hlavného mesta Slovenska. A to tak výrazne, že v počte nákupov sa v ich Bratislave realizuje viac ako 25 percent z celého Slovenska. Ostatných sedem krajov si spolu rozdeľuje zvyšných 75 percent. V poradí druhým v počte nákupov na splátky je Trnavský kraj s približne 13 percentami, nasledujú Nitriansky kraj (12,1 %) a Košický kraj (11,9 %). Na opačnom konci rebríčka, teda s najmenším počtom nákupov, sú Banskobystrický kraj (8,7 %) a Žilinský kraj (9,5 %). Keď sa pozrieme na množstvo utratených peňazí za takéto nákupy podľa jednotlivých krajov, tak aj tu jasne vedie bratislavský región s takmer 22 percentami, no na druhom mieste je košický región s 15,5 %. Aj tu je opäť na chvoste Banskobystrický kraj (8,4 %), spolu sním je ešte pod desaťpercentnou hranicou aj Trenčiansky kraj (9,2 %).

„To, že sa percentuálne vyjadrenie počtu jednotlivých nákupov v tom-ktorom kraji úplne nezhoduje s percentami objemu platieb, je prirodzené. Niekde napríklad ľudia v klasických obchodoch nakupujú tovar na splátky častejšie, ale za menšie sumy, inde zase môžu kupovať drahší tovar, ale zato menej často. Každopádne vidíme, že región Bratislavy je v kúpyschopnosti obyvateľstva niekde úplne inde ako zvyšok republiky. V objeme utratených financií sú na druhom mieste Košice, ako druhé najväčšie mesto Slovenska. No tu je zaujímavé, že v počte nákupov sú pred nimi oblasti Trnavy a tesne aj Nitry. Na druhej strane tu máme v oboch ukazovateľoch posledný banskobystrický región, kde ľudia nakupujú v podstate trojnásobne menej ako v hlavnom meste,“ približuje obchodný riaditeľ Home Creditu Marek Tomčík.

Čo Slováci v jednotlivých regiónoch nakupujú na splátky najčastejšie?


Tu už sa regionálne rozdiely prakticky zotierajú. Vo všetkých krajoch, bez rozdielu, sú na prvom mieste mobilné telefóny, konkrétne Iphone. Potom sú to mobily s operačným systémom Android (Samsung, Xiaomi, atď.), za nimi sú notebooky. V rámci všetkých krajov sú to v sumáre ďalej domáce spotrebiče, ako sú vysávače, kuchynské roboty a pod., nasledujú inteligentné hodinky, herné konzoly, televízory, PC komponenty a počítače.

„V dnešnej dobe sa dá na splátky kúpiť prakticky čokoľvek. V prípade pravidelného splácania, bez omeškaní, sa dá napríklad nový televízor alebo i drahšie vybavenie do domácnosti kúpiť aj bez navýšenia. Teda nič nepreplatíte a môžete si tak dopriať vysnívaný tovar, na ktorý práve nemáte dostatok vlastných peňazí, alebo si ich chcete ponechať ako finančnú rezervu do budúcnosti,“
radí ombudsman klientov Home Creditu Miroslav Zborovský.

Viac na: https://www.bezvasplatky.sk/?u...

Kontakt pre novinárov:

Kateřina Dobešová
tisková mluvčí Home Credit ČR a SR
Tel.: + 420 736 473 813

E-mail: ­­­katerina.dobesova@homecredit.cz


Poznámka pre editorov:

Spoločnosť Home Credit a. s.
bola založená v roku 1997 a dnes je súčasťou globálnej fintech skupiny, ktorá vo svojom odvetví patrí k najväčším na svete. Home Credit pomáha ľuďom nielen pri nákupoch na splátky priamo v obchodoch a na internete, ale ponúka aj hotovostné úvery a úvery na autá, konsolidáciu existujúcich pôžičiek či kreditné karty. Na Slovensku poskytol Home Credit Slovakia, a.s. v roku 2023 úvery v celkovej výške 274,6 miliónov eur. Viac na www.homecredit.sk

Skupina PPF
pôsobí v Európe, Ázii a Severnej Amerike. Investuje do rôznych odvetví - od telekomunikácií a médií cez finančné služby, elektronický obchod, biotechnológie až po nehnuteľnosti a mobilitu. Skupina má aktíva v hodnote takmer 40 miliárd eur a celosvetovo zamestnáva viac ako 60 000 ľudí (k 31. 12. 2022).
­