Dve tretiny Slovákov očakávajú v tomto roku väčšie výdavky, vyššie…

Dve tretiny Slovákov očakávajú v tomto roku väčšie výdavky, vyššie príjmy len 40 percent

05. 01. 2024

Traja z desiatich Slovákov očakávajú v roku 2024 výrazne vyššie výdavky domácností a ďalších 37 percent trochu vyššie ako v roku 2023. So znížením výdavkov počíta len 5 percent ľudí. Na druhej strane, s vyššími príjmami ráta 40 percent a s rovnakými, v porovnaní s predošlým rokom, polovica Slovákov. S tým súvisí aj to, že väčšina neplánuje v tomto roku žiadne väčšie investície. Keď už, tak je to predovšetkým do vybavenia domácnosti či rekonštrukcie nehnuteľnosti. Ako ďalej ukázal prieskum pre spoločnosť Home Credit*, ani nie tretina opýtaných chce požiadať o vyšší plat. Dvom z desiatich by stačilo navýšenie do 10 percent, ďalšia štvrtina by si predstavovala nárast do 20 percent.


Uplynulý rok spojený s vysokou mierou inflácie sa premietol aj do očakávaní a plánov Slovákov v oblasti financií v roku 2024. Z prieskumu pre spoločnosť Home Credit vidieť, že ľudia skôr počítajú s vyššími výdavkami ako príjmami. To sa premieta aj do ich investičných zámerov.

„Spolu až dve tretiny Slovákov očakávajú v tomto roku vyššie výdavky svojich domácností, z toho 29 percent výrazne vyššie ako v roku 2023. Nekorešponduje to ale s ich predpokladanými príjmami, nakoľko tie sa až v takej miere podľa vyjadrení ľudí zvyšovať nebudú. Len 10 percent opýtaných počíta s výrazne vyššími príjmami a ďalších 30 percent s trochu vyššími. Väčšina ľudí, až 49 percent, si myslí, že ich príjmy sa nezmenia. Je tu však aj 10 percent takých, ktorí rátajú dokonca s ich poklesom, “
približuje analytik trhu zo spoločnosti Home Credit Jaroslav Ondrušek.

Ako ďalej vyplynulo z prieskumu, v práve sa začínajúcom roku 56 percent Slovákov neplánuje žiadnu väčšiu investíciu. Z tých, ktorí predsa len hodlajú v roku 2024 viac investovať, sú to najmä takí, čo chcú dať vyššie sumy do vybavenia domácností (18 %) a rekonštrukcie domu či bytu (17 %). Jeden z desiatich má v pláne kúpu auta a 6 percent kúpu nejakej nehnuteľnosti.

Keďže väčšina ľudí očakáva vyššie výdavky, chceli by preto logicky aj viac zarábať. O zvýšenie platu sa však chystá požiadať len 27 percent Slovákov. Ďalších 13 percent počíta s automatickým navýšením mzdy. Keď sa pozrieme na to, o koľko by si želali navýšiť plat, aby im to pokrylo vyššie výdavky v roku 2024, tak šestnástim percentám respondentov by stačilo navýšenie o 6 až 10 percent. Štvrtina by potrebovala zvýšenie platu o 11 až 20 percent. Je tu však aj päť percent takých, ktorí by si predstavovali nárast mzdy o viac ako polovicu.

Ombudsman klientov spoločnosti Home Credit Miroslav Zborovský radí, aby sa ľudia snažili udržať si predpokladané mesačné príjmy a výdavky minimálne v rovnováhe. Nezriedka totiž ešte dokážu prekvapiť neočakávané výdavky. 

„Preto je dobré si z každej výplaty odkladať vopred stanovenú čiastku, napríklad 5 percent, do fondu na horšie časy. Keď sa vám potom pokazí chladnička či práčka a budete akútne potrebovať novú, siahnete po odložených peniazoch a uhradíte z nich prinajmenšom aspoň časť z jej nadobúdacej ceny. Ak s peniazmi už teraz nevychádzate a myslíte si, že nič odkladať nemôžete, skúste si znovu prejsť detailne všetky položky, za ktoré míňate peniaze. Vždy sa dá nájsť ešte nejaká rezerva, kde sa dá ešte niečo ušetriť. Pri nákupoch starostlivo zvažujte, či daný tovar naozaj potrebujete a či jeho kúpou neohrozíte splnenie svojich finančných cieľov,“ pripomína ombudsman.

* Reprezentatívny prieskum od 26. 10 do 2. 11. 2023 realizovala agentúra STEM/MARK exkluzívne pre Home Credit Slovakia.


Kontakt pre novinárov:

Michal Račko
Senior PR Consultant
PR Clinic
E-mail: racko@prclinic.eu
Tel.: +421 903 727 560

Poznámka pre editorov:


Spoločnosť Home Credit a. s.
bola založená v roku 1997 a dnes je súčasťou globálnej fintech skupiny, ktorá vo svojom odvetví patrí k najväčším na svete. Home Credit pomáha ľuďom nielen pri nákupoch na splátky priamo v obchodoch a na internete, ale ponúka aj hotovostné úvery a úvery na autá, konsolidáciu existujúcich pôžičiek či kreditné karty. Na Slovensku poskytol Home Credit Slovakia, a.s.
v roku 2022 úvery v celkovej výške 247,5 miliónov eur. Viac na www.homecredit.sk

Skupina PPF
pôsobí v Európe, Ázii a Severnej Amerike. Investuje do rôznych odvetví - od telekomunikácií a médií cez finančné služby, elektronický obchod, biotechnológie až po nehnuteľnosti a mobilitu. Skupina má aktíva v hodnote takmer 40 miliárd eur a celosvetovo zamestnáva viac ako 60 000 ľudí (k 31. 12. 2022).