Home Credit Slovakia prekonal hranicu 200 miliónov eur • Home Credit…

Home Credit Slovakia prekonal hranicu 200 miliónov eur

11. 03. 2014

Piešťany 11. marec 2014 – V roku 2013 rástol medzi spotrebiteľmi na Slovensku záujem o úvery. Spoločnosť Home Credit Slovakia a.s. požičala klientom 203 miliónov eur. Celkovo tak objem poskytnutej istiny medziročne vzrástol o 15 %. Ide o najvyššiu hodnotu poskytnutých úverov v histórii spoločnosti na Slovensku. Najväčší záujem bol o hotovostné úvery a kreditné karty.

 

"Napriek tomu, že ekonomika v minulom roku mierne spomalila, bol to pre nás úspešný rok. Obchodne sme dosiahli rekordný výsledok v histórii Home Creditu na Slovensku. Navyše sme zaradili do nášho portfólia nové produkty, ktoré sa na trhu veľmi rýchlo uchytili. Radi by sme v tomto trende pokračovali a ponúkali zodpovedné financovanie širokému spektru klientov aj naďalej," hodnotí uplynulý rok a jeho výsledky generálny riaditeľ David Bystrzycki. Spoločnosť zaradila medzi svoje produkty spojenie pôžičiek. Klientom je počas jednej hodiny predložená presná ponuka ich konsolidácie. Výrazne sa im tak zjednodušuje situácia pri splácaní, pretože pri spojení pôžičiek môžu získať nižšiu splátku alebo aj nižšiu úrokovú sadzbu. Spoločnosť navyše na seba berie väčšinu nutnej administratívy pri ukončovaní starých úverov. 

V minulom roku bol nezvyčajný záujem hlavne o hotovostné produkty. Objem novo poskytnutej istiny vzrástol o   32 %. Klienti najčastejšie využívali vybavenie priamo cez telefón, bokom ale nezostali ani predajné miesta obchodných partnerov v nákupných centrách. Zo štatistík spoločnosti vyplýva, na čo si klienti najčastejšie požičiavajú. Napriek tomu, že hotovostné úvery sú bezúčelové, ľudia najčastejšie odpovedajú, že peniaze poputujú na rekonštrukciu a vybavenie domácnosti. Najviac sú zmieňované menšie rekonštrukcie bytového jadra, často tiež volia pôžičku na vybavenie kuchyne novou linkou a spotrebičmi.

Stále väčší záujem je o kreditné karty. Spotrebitelia sa s nimi už dávno naučili pracovať a teraz sa zameriavajú na nákupy, pri ktorých môžu zbierať vernostné body alebo využívať zľavy u obchodníkov. Aj preto objem poskytnutej istiny pri kartách spoločnosti Home Credit Slovakia vzrástol o 31 %. "Kreditné karty sú nepochybne produkt s budúcnosťou. Platba kartou je dnes už samozrejmosťou a s rozvojom bezkontaktnej technológie sa stala otázkou niekoľkých sekúnd. Nie je dôvod platiť v hotovosti, keď je k dispozícii karta, ktorá môže navyše nákup výrazne zlacniť," hodnotí budúcnosť kreditných kariet David Bystrzycki.

Prechod zo sveta fyzických peňazí do sveta virtuálneho je vidieť aj na výsledných objemoch úverov poskytnutých pri nákupe cez internetové obchody. "Internetová gramotnosť ľudí rastie a nedôvera k nakupovaniu v online prostredí klesá. Aj vďaka tomu v minulom roku výrazne vzrástol objem úverov poskytnutých cez e-shopy," hodnotí rast istiny v e-shopoch o 24 % David Bystrzycki. V internetových obchodoch ľudia nakupujú hlavne elektroniku, a to ploché televízie alebo audiosystémy, tablety a smartfóny.