Investujeme do svojich nehnuteľností, vlani aspoň čiastočne…

Investujeme do svojich nehnuteľností, vlani aspoň čiastočne rekonštruovala štvrtina Slovákov

24. 01. 2019

Slováci si čoraz viac zveľaďujú svoje nehnuteľnosti. Do rekonštrukcie alebo aspoň čiastočnej obnovy svojho bytu, domu či chalupy sa minulý rok pustila štvrtina ľudí na Slovensku. Najčastejšie išlo oúpravu kuchyne, ktorá bola súčasťou takmer polovice realizovaných rekonštrukcií. Tridsať percent rekonštruujúcich investovalo do okien a každý desiaty opravoval či vymieňal strechu. Väčšina opýtaných minula na rekonštrukcie do 10 tisíc eur. Nie vždy sa však zmestili do plánovaného rozpočtu. Štyria z desiatich totiž uviedli, že sa im rekonštrukcia oproti pôvodným plánom predražila. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu pre spoločnosť Home Credit *. 

Najčastejšie sa rekonštruovali kuchyne

Túžba po vylepšení, modernizácii alebo aspoň „kozmetických“ úpravách svojho bytu, domu alebo chaty z času na čas zrejme príde na každého. Na druhej strane to môže prísť ako nevyhnutnosť v prípade havarijného alebo nefunkčného stavu časti bytu či domu. Každopádne, vlani svoju nehnuteľnosť rekonštruovalo alebo čiastočne rekonštruovalo 26 percent Slovákov. „Najčastejšie to boli zmeny a vylepšenia kuchýň, ktoré boli súčasťou skoro polovice rekonštrukcií. Štyria z desiatich prerábali kúpeľne, podobne často to boli aj spálne, detské izby či obývačky. Tridsať percent ľudí sa pustilo do výmeny alebo opravy okien a štrnásť percent menilo rozvody elektriny alebo plynu. Každá desiata domácnosť menila alebo opravovala strechu, sedem percent pivnicu či garáž. No a celkovú rekonštrukciu svojej nehnuteľnosti vlani zvládli dve percentá Slovákov,“ približuje výsledky prieskumu analytik trhu Jaroslav Ondrušek zo spoločnosti Home Credit.

Každý desiaty minul viac ako 20 tisíc

Rekonštrukcia nehnuteľnosti je zväčša finančne aj logisticky náročný proces, do ktorého sa mnohí púšťajú svojpomocne aj preto, aby ušetrili, ďalší to nechajú na odborníkov a všetky náklady musia uhradiť. Väčšina respondentov, až ôsmi z desiatich, minula na svoje rekonštrukcie sumu do 10 000 eur. Pätina ľudí sa dokázala zmestiť s výdavkami do rozpätia od 1 500 do 3 000 eur. „Samozrejme, boli aj nákladnejšie rekonštrukcie, hoci ich bolo v porovnaní s tými lacnejšími, výrazne menej. Približne každý desiaty minul viac ako 20 000 eur,“ dopĺňa Jaroslav Ondrušek.

Zaujímavý je aj pohľad na to, koľko by Slováci minuli na rekonštrukcie v budúcnosti. Najviac z nich, viac ako 40 percent, by investovalo do rekonštrukcie od 1 000 do 3 000 eur. No našlo by sa aj sedem percent Slovákov, ktorí by na opravy či modernizácie dali aj viac ako 25 000 eur. A z akých zdrojov investovali, prípadne sa chystajú zainvestovať do rekonštrukcií? „Najčastejšie ide míňanie vlastných usporených peňazí, čo uviedla v prieskume viac ako polovica respondentov. Každý desiaty to rieši spotrebiteľským úverom od banky alebo nebankovej spoločnosti. Šesť percent ľudí si zoberie hypotéku a tri percentá si požičajú od rodiny alebo priateľov,“ dodáva Jaroslav Ondrušek zo spoločnosti Home Credit.

Mnohí nakoniec prekročili svoje rozpočty

Plány sú jedna vec a ich napĺňanie zase druhá. Tak je to aj v prípade realizovaných rekonštrukcií. Viac ako 40 percent opýtaných sa totiž v prieskume vyjadrilo, že sa im cena oproti pôvodným plánom navýšila. Z toho v ôsmich percentách prípadov išlo o výrazne vyššie výdavky. Na druhej strane sedem percent ľudí malo v porovnaní s pôvodným plánom rekonštrukcie nakoniec nižšie náklady.

* Prieskum realizovala v decembri 2018 agentúra STEM/MARK metódou CAWI, na reprezentatívnej vzorke slovenskej populácie 310 respondentov, vo veku 18 – 60 rokov. .