Každý desiaty Slovák si môže dovoliť dovolenku za 2 až 4 tisíc,…

Každý desiaty Slovák si môže dovoliť dovolenku za 2 až 4 tisíc, väčšina však len do sumy 800 eur

20. 06. 2024

Približne polovica Slovákov počíta s tým, že dovolenka počas tohto leta ich vyjde na približne rovnakú sumu ako vlani. Na druhej strane, 14 percent očakáva výrazne vyššie výdavky a ďalších 22 percent trochu vyššie. Slováci najčastejšie uvádzajú, že minú od 400 do 800 eur, no každý desiaty ráta s oveľa vyššou položkou, a to 2 až 4 tisíc eur. Ako ďalej vyplýva z prieskumu pre spoločnosť Home Credit*, na letnú dovolenku do zahraničia sa chystá vyraziť tretina Slovákov, iba na Slovensku ju bude tráviť pätina opýtaných. Na dovolenku však vôbec nepôjde až 37 percent ľudí. Prieskum tiež ukázal, že každé tretie dieťa strávi časť prázdnin v letnom tábore.


Letné dovolenkové plány sa u mnohých Slovákov líšia, a to predovšetkým podľa toho, čo a nakoľko dní si môžu dovoliť, či preferujú oddych skôr v tuzemsku alebo v cudzine, prípadne kombináciu oboch destinácií. Ako ukázal najnovší prieskum pre Home Credit, aj na Slovensku aj v cudzine bude dovolenkovať 14 percent opýtaných. Už len mierne navrch majú dovolenkujúci len v tuzemsku (20 %) pred tými, ktorí budú len za hranicami (18 %).

„Na druhej strane, na letnú dovolenku sa nechystá až 37 percent respondentov, z toho asi nepôjde 16 percent a určite 21 percent. Tu je ale zaujímavé, že pred rokom určite nechcelo ísť na dovolenku až o 10 percent viac Slovákov. Aj tento rok, podobne ako vlani, dovolenkujúci budú tráviť v cudzine najčastejšie 7 až 10 dní, a to takmer polovica respondentov. Na Slovensku preferujú kratšie pobyty, najčastejšie je to na 4 až 6 dní, čo je preferencia až pre 57 dovolenkujúcich. Na dlhší pobyt v rozmedzí 7 až 10 dní na Slovensku sa ich chystá len 16 percent,“
približuje výsledky prieskumu Jaroslav Ondrušek, analytik trhu zo spoločnosti Home Credit.

Tohtoročné dovolenkové plány Slovákov (vrátane porovnania s vlaňajškom)

Keď sa pozrieme na výdavky, viac ako polovica opýtaných (presne 51 %) predpokladá, že za tohtoročnú dovolenku zaplatia celkovo asi toľko ako vlani. Ďalších 22 percent počíta s trochu vyššími výdavkami a 14 percent s výrazne vyššími. Slováci plánujú najčastejšie za letnú dovolenku zaplatiť od 400 do 800 eur (27 %) druhá najpočetnejšia skupina zase 800 až 1200 eur (18 %). Solventnejší nemajú problém zaplatiť 2 do 4 tisíc (11 %) a traja zo sto aj viac ako 4 tisíc eur.

Pri samotných platbách v zahraničí väčšina Slovákov kombinuje úhrady kartou a hotovosťou, no je tu 17 percent takých, ktorí platia len fyzickými peniazmi a na druhej strane 11 percent tých, ktorí používajú kartou všade, kde sa to dá. Väčšina si však hotovosť v zahraničí nevyberá, z toho 37 percent vôbec a ďalších 38 percent len výnimočne. Bez platobnej karty sa vyberú za hranice dovolenkovať len 3 percentá opýtaných, štyria z desiatich majú so sebou dve a rovnaký počet jednu kartu. Je tu aj osem percent takých, ktorí si zvyknú zobrať dokonca viac ako 3 platobné karty.

„Ak máte debetnú aj kreditnú kartu, zoberte si na dovolenku obe, môžu sa vám zísť. Každopádne, vyberať hotovosť z bankomatov sa odporúča kartou debetnou. Kreditná karta je potom vhodnejšia na platenie v obchodoch alebo za služby a môžete ju oceniť napríklad aj pri prenájme auta. V bankomatoch sa vyhnite službe DCC, rovnako tak aj pri platení v obchodoch. Tá totiž ponúka prepočet čiastky transakcie na menu, v ktorej je vedená karta a výmenný kurz použitý u obchodníka býva zväčša pre klienta nevýhodnejší. Z ponúknutých možností prepočtu si vyberte menu krajiny, v ktorej sa práve nachádzate,“
radí zákaznícky ombudsman klientov Home Creditu, Miroslav Zborovský.

Každé tretie dieťa pôjde do letného tábora


Letné prázdniny sa, okrem dovoleniek, spájajú u mnohých aj s letnými tábormi. Takúto časť leta má pred sebou takmer tretina detí (31 %), pričom o niečo viac z nich pôjde do denných táborov ako pobytových. Približne polovica rodín sa zmestí s nákladmi na letný tábor detí do sumy 300 eur, 13 percent minie od 300 do 600 eur a každá desiata domácnosť na to vynaloží vyše 600 eur.

* Reprezentatívny prieskum od 28.5 do 6. 6. 2024 realizovala agentúra STEM/MARK exkluzívne pre Home Credit Slovakia, a.s.


Kontakt pre novinárov:


Kateřina Dobešová

tisková mluvčí Home Credit ČR a SR
+ 420 736 473 813
katerina.dobesova@homecredit.cz


Poznámka pre editorov:
Spoločnosť Home Credit a. s.
bola založená v roku 1997 a dnes je súčasťou globálnej fintech skupiny, ktorá vo svojom odvetví patrí k najväčším na svete. Home Credit pomáha ľuďom nielen pri nákupoch na splátky priamo v obchodoch a na internete, ale ponúka aj hotovostné úvery a úvery na autá, konsolidáciu existujúcich pôžičiek či kreditné karty. Na Slovensku poskytol Home Credit Slovakia, a.s. v roku 2023 úvery v celkovej výške 274,6 miliónov eur. Viac na www.homecredit.sk

Skupina PPF
pôsobí v Európe, Ázii a Severnej Amerike. Investuje do rôznych odvetví - od telekomunikácií a médií, cez finančné služby, elektronický obchod, biotechnológie, až po nehnuteľnosti a mobilitu. Skupina má aktíva v hodnote viac ako 43 miliónov eur a celosvetovo zamestnáva 55 000 ľudí (k 31. 12. 2023).