Kuriózne úvery. Na splátky si ľudia zaobstarali lešenie aj plastový…

Kuriózne úvery. Na splátky si ľudia zaobstarali lešenie aj plastový domček

02. 08. 2012

Piešťany 2. august 2012 – Nielen chladnička, širokouhlá televízia alebo záhradný nábytok. Popri najčastejšom tovare, ktorý si Slováci zaobstarávajú na splátky, sa z času na čas v štatistikách úverových spoločností objavia prinajmenšom prekvapivé komodity. Podľa analýzy poskytnutých úverov spoločnosti Home Credit Slovakia a.s. ľudia neváhajú investovať predovšetkým do najrozmanitejších koníčkov.

Na Slovensku je 120 tisíc rybárov, ktorí sa aspoň občas vyberú k vode. Medzi nimi sa nájdu aj takí, ktorí do svojej záľuby neváhajú investovať nemalé čiastky. A mnohí nákup potrebného vybavenia financujú spotrebiteľským úverom. Príkladom je nadšenec, ktorý si nedávno zaobstaral na splátky profesionálnu udicu s navijakom v hodnote 858 Eur. Následne jeho český kolega minul zhruba rovnakú čiastku na rybársky čln. „Podobné nákupy rybári nerobia každý deň. Ide o tovar, ktorého kúpu plánujú dlhodobo a často pre jeho financovanie volia práve spotrebiteľský úver. Každý mesiac financujeme niekoľko rybárskych prútov a aj najrôznejšie doplnky, ako sú podberáky alebo rybárske nohavice,“ vysvetľuje riaditeľ obchodnej siete spoločnosti Home Credit Slovakia Miloš Drančák.   

Medzi netradičnými komoditami, ktoré si ľudia tento rok zaobstarali na splátky, sa objavil napríklad stavebný materiál. Jeden zo zákazníkov minul takmer 800 Eur na nákup lešenia, iný stavbár si následne zaobstaral pálené tehly za 280 Eur.

Slováci doprajú aj svojim deťom. Čiastky presahujúce 100 Eur zaplatia napríklad za plastový domček na hranie alebo detské chodidlo. Aj v tomto prípade svoje nákupy klienti financovali spotrebiteľským úverom od Home Creditu.

V susednom Česku sa ale nájdu ešte kurióznejšie prípady. Medzi tovarom, na ktorý poskytol Home Credit úver, sa objavila aj airsoftová zbraň. Ide o vojenský šport, hráči pri ňom nevyužívajú náboje naplnené farbou ako je to pri paintballe, ale plastovo-keramické guľôčky. Airsoftová zbraň pritom nie je lacnou záležitosťou. Najlacnejšie sa pohybuje v cene od 100 Eur, tie najlepšie ľahko presiahnu 500 eurovú hranicu. Keď pripočítame aj povinné vybavenie vo forme maskáčov, prilby a ochranných pomôcok, výsledkom je celkom nákladný šport.    

Na rozdiel od výbavy pre airsoft či paintball patria skutočné zbrane k tovaru, ktorý si na úver nezoberiete.„Airsoft a paintball chápeme ako športy. Využívajú síce makety zbraní, nikoho ale vážne nezrania. S nákupom skutočných zbraní na splátky v Home Credite z etických dôvodov nepochodíte. Rovnako je to tak aj pri ďalších typoch tovaru, napríklad pyrotechniky, tovaru zo záložní či erotických hračiek,“ dopĺňa Drančák.

Naopak, medzi neškodené, ale napriek tomu kuriózne komodity, ktoré spoločnosť v poslednej dobe pomáha financovať, bezpochyby patrí zváračská kukla vo farbe „kozmická zeleň“. Takáto kukla stojí takmer 500 Eur a dokáže takmer všetko. Okrem iného má aj elektricky ovládané stmievanie skla, ktoré funguje manuálne alebo automaticky. Vďaka solárnym článkom umiestnených na povrchu vyzerá, ako by bola pripravená priamo na let do vesmíru.


Poznámka pre editorov:

Spoločnosť Home  Credit Slovakia a.s., založená v roku 1999, je jedným z popredných poskytovateľov spotrebiteľského financovania na Slovensku. Spoločnosť ponúka širokú škálu úverových produktov: pôžičky na mieste predaja, auto úvery, hotovostné pôžičky, kreditné karty a revolvingové pôžičky. V prvej polovici roku 2012 spoločnosť poskytla úvery v celkovej výške 76,3 miliónov eur. Spoločnosť Home Credit Slovakia a.s. je členom skupiny Home Credit.

Viac informácií je k dispozícii na www.homecredit.sk

Skupina Home Credit je popredným poskytovateľom spotrebiteľských úverov v Európe a Ázii, založený v roku 1997 v Českej republike. Skupina Home Credit zamestnáva 28 tisíc ľudí a poskytuje svoje služby viac ako 28 miliónom klientom naprieč 86 tisíc distribučných miest (k 31.12.2011). Skupina Home Credit je v súčasnosti aktívna v Českej republike (od roku 1997), na Slovensku (1999), Ruskej federácii (2002), Kazachstane (2005, minoritný podiel), Bielorusku (2007), Číne (2007), Vietname (2009) a Indii (2012). Skupina ďalej zakladá svoju pobočku v Indonézii a hľadá príležitosti pre vstup na ďalšie trhy v Ázii.

Viac informácií je k dispozícii na www.homecredit.net.

Skupinu Home Credit plne vlastní PPF Group N. V. („PPF“), ktorá je jednou z najväčších investičných a finančných skupín v strednej a východnej Európe. Aktuálne vlastní aktíva vo výške zhruba 14,36 miliárd EUR (k 31.12.2011), zahrňujúce rôznorodé aktivity od bankovníctva a poisťovníctva cez nehnuteľnosti, oblasť energetiky a ťažbu nerastov či poľnohospodárstva až po maloobchod. Pôsobnosť PPF siaha zo strednej a východnej Európy cez Rusko až do Ázie.

Viac informácií je k dispozícii na www.ppf.eu.