Mladí Slováci počítajú v budúcnosti s hypotékou, úverovú históriu ale…

Mladí Slováci počítajú v budúcnosti s hypotékou, úverovú históriu ale neriešia

18. 10. 2021

Hoci sa mladým Slovákom vo veku od 20 do 25 rokov veľmi zadlžovať nechce, mnohí v tomto veku už majú nejakú skúsenosť s úverom. Najčastejšie si požičali na jazdené auto, dovolenku či zaplatenie vzdelávacieho kurzu. Viacerí už taktiež nakupovali aj na splátky, predovšetkým išlo o mobily či notebooky. Dve tretiny mladých dali prednosť pôžičke od banky, tretina si požičala peniaze v rámci rodiny. Nakoľko zväčša bývajú ešte u rodičov, spravidla nemajú motiváciu investovať do vybavenia aktuálneho bývania. Na druhej strane ale väčšina dvadsiatnikov počíta s tým, že do 5 až 10 rokov budú riešiť vlastnú hypotéku. Menej už však myslia na dôležitú vec, ktorou je úverová história. Vyplýva to z údajov spoločnosti Home Credit.

Radšej si požičať v banke ako v rodine, tak to vidia mladí

Keď si mladí Slováci do 25 rokov potrebujú požičať viac ako 800 eur, tak dve tretiny z nich dávajú prednosť pôžičke od banky. Hlavným dôvodom, ktorý uvádzajú, je dostupnosť aj vyššej čiastky, ktorá v rodine často nie je k dispozícii. Taktiež berú do úvahy i to, že keby sa dostali do problémov so splácaním, zbytočne by to narušilo dobré rodinné vzťahy. Na druhej strane, tretina preferuje požičať si peniaze práve v rámci najbližšej rodiny. V tomto prípade je kľúčovým faktorom to, že spravidla ide o pôžičku bez úrokov a vrátia teda maximálne toľko, koľko si požičali.

Rozhodovanie sa mladých aj starších o pôžičke je v podstate rovnaké

Mladí vo veku od 20 do 25, ktorí už majú reálnu skúsenosť s úverom, sa pri ňom rozhodovali porovnateľne, ako vekovo starší ľudia. Podľa dát spoločnosti Home Credit brali pritom do úvahy najmä tieto faktory:

  • vyhovujúca splátka (sú presvedčení, že budú mať vždy dosť peňazí na jej splácanie)
  • istota schválenia a dobré podmienky v banke (v porovnávaní sú rovnako konzervatívni/pohodlí ako starší zákazníci)
  • administratívne jednoduchá žiadosť (nemusí byť nutne online, vybavenie na pobočke nie je pre nich zásadným problémom)
  • úroková sadzba
  • možnosť predčasného splatenia
    Dvadsiatnici, ktorí si už stihli zobrať vlastný úver, si najčastejšie požičiavali napríklad na jazdené auto, vysnívanú dovolenku či zaplatenie nejakého vzdelávacieho kurzu. Ďalšia časť mladých má skúsenosť aj s nákupmi na splátky, v rámci ktorých u nich dominovali predovšetkým mobily a notebooky.

Prvú pôžičku si je dobré premyslieť, potom vyskúšať

Keďže ľudia vo veku do 25 rokov väčšinou žijú v domácnosti u rodičov, prípadne v podnájme, ich ochota investovať do vybavenia domu alebo bytu, ktorý nie je v ich vlastníctve, je minimálna. Aj tí, ktorí doteraz nemajú reálnu skúsenosť so žiadnym úverom, však do budúcnosti počítajú s hypotékou a pôžičkou na drahšie veci, hlavne do vybavenia domácnosti, a to v horizonte najbližších 5 až 10 rokov. „Vhodným riešením pre mladých ľudí bez úverovej skúsenosti je vyskúšať si pôžičku na nejakom menšom produkte, kde však budú mať väčšie mesačné výdavky, nech sa naučia plánovať a hospodáriť s financiami. Dobrým príkladom môže byť trebárs lepší mobilný telefón. Môžu tu zistiť, že dobre nastavené splátky nie sú žiadnym veľkým problémom. Mali by si však požičať u overeného poskytovateľa pôžičky a dobre si zvážiť svoje možnosti so splácaním do budúcnosti,“ hovorí Milan Cáder, riaditeľ divízie Produkty a Marketing spoločnosti Home Credit.

Aj dvadsiatnici by mali myslieť na budúcnosť, vrátane úverovej histórie

Hoci mladí zväčša počítajú s tým, že si v budúcnosti budú brať väčšiu pôžičku, budovanie ich úverovej histórie s tým vôbec nekorešponduje. Len približne jeden z desiatich mladých vníma dôležitosť úverovej histórie ako plusového parametra pri vybavovaní si hypotéky. Drvivá väčšina nad tým vôbec doteraz nerozmýšľala. Niektorí sú zase presvedčení, že pre získanie hypotéky je úplne jedno, či má žiadateľ pozitívnu úverovú históriu alebo nulovú úverovú históriu. „Mnohí si nechcú brať pôžičky, pretože sa často mysle domnievajú, že nulový zápis v registroch je ideálny. Potom sú však rozčarovaní z toho, že pri žiadosti o hypotéku sú pre banku v podstate nepopísaným listom. Dvadsiatnici by si mali uvedomiť, že o pár rokov, keď budú o niečo starší a budú si chcieť vziať hypotéku, ich úverová história bude pre banku nespornou výhodou. Lepšie podmienky pri úvere im v konečnom dôsledku napokon môžu ušetriť nemálo peňazí. Preto je dobré myslieť na to dopredu,“ dopĺňa Milan Cáder z Home Creditu.