Muži sa starajú o auto a internet, pri pôžičkách sa ale radšej…

Muži sa starajú o auto a internet, pri pôžičkách sa ale radšej poradia so ženami

08. 07. 2014

Len polovica tých, ktorí žijú s partnerom, má spoločný účet na platenie nákladov na domácnosť. Väčšinou naň partneri prispievajú podľa výšky svojho príjmu. Viac ako dve tretiny domácností majú skúsenosť s pôžičkou a ďalších 14 % si ju plánuje vziať. Pokiaľ o nej uvažujú, tak v 70 % prípadov by sa rozhodovali spoločne.  Vyplýva to z exkluzívneho prieskumu, ktorý pre spoločnosť Home Credit Slovakia realizoval STEM/MARK*.

To, čo bolo kedysi automatické, keď mali skoro všetci manželia či partneri spoločné účty, dnes už vôbec nie je samozrejmosťou. V niektorých domácnostiach majú rozdelené účty, inde jeden alebo obaja partneri posielajú peniaze na spoločný účet, z ktorého platia nájomné, elektrinu, plyn, veľké nákupy a pod. Takýto spoločný účet má viac ako polovica partnerov. Podľa odborníkov malý počet spoločných účtov do istej miery súvisí s tým, že vek prvého sobáša sa posunul k 30-ke. Významne sa teda zmenila situácia, ktorá bola typická pre obdobie 20 alebo 30 rokov dozadu. Vtedy sa kumulovali viaceré životné štarty do relatívne krátkeho časového úseku (svadba, prvé zamestnanie, prvé dieťa). V súčasnosti ľudia taktiež nechcú vždy pred partnerom zverejňovať, za čo presne peniaze utrácajú. Platenie kartou ľahko odhalí, akú čiastku a v akom obchode minuli.

 

„Dnes väčšina párov vstupuje do manželstva po tom, čo už majú za sebou časť svojej kariéry. To znamená, že do vzťahu prichádza každý z nich s vlastným účtom a vlastnými peniazmi. Keďže nevedia ako sa ich vzťah vyvinie, tak financovanie chodu domácnosti z dvoch účtov je pre nich celkom prirodzené a zároveň slúži ako poistka pre prípad rozchodu“, vysvetľuje sociológ Martin Slosiarik. Takéto oddelené financovanie sa môže stať rutinou a ostane aj po svadbe. Na druhej strane ekonóm môže na túto situáciu pozerať ako na vysoko racionálne správanie, kedy partneri rozkladajú možné finančné riziko. Ak majú partneri spoločný účet, dve tretiny naň prispievajú podľa výšky príjmu a ďalších 13 % rovným dielom. Je zaujímavé, že tieto administratívne záležitosti majú na starosti častejšie muži“, dopĺňaanalytik spoločnosti Home Credit Michal Kozub.

 

Typickou vecou, ktorú riešia páry spoločne, sú rôzne pôžičky. Skúsenosť s nimi majú dve tretiny Slovákov. Aj tu je situácia iná, ako bola kedysi, keď si pôžičky brali aj dvadsiatnici. Pôžičku si v súčasnej dobe častejšie berú ľudia nad 30 rokov, naopak, väčšina mladých do 29 rokov pôžičku nikdy nemala. Aj to súvisí s vyšším vekom pri sobáši, čím aj náklady na bývanie a zariadenie bytu vznikajú o niečo neskôr. Ak v domácnosti náhle doslúži nejaký drahší spotrebič, napr. práčka, takmer polovica by si na ňu požičala od banky alebo značkovej nebankovej spoločnosti.   Pri rozhodovaní sa o tom, kde si vziať pôžičku zohráva významnú  úlohu možnosť získania bonusu alebo nejakej zľavy pri riadnom splácaní. Dôležitým faktorom je to pre 83 percent ľudí, ktorí sa chystajú zobrať si pôžičku,“ hovorí M. Kozub. Toto rozhodovanie sa ale prebieha evidentne demokraticky. Rovnomerne významnú úlohu tu totiž hrajú ako muži, tak aj ženy. V štvrtine prípadov sa o pôžičkách rozhodujú rovnakou mierou. Sú ale oblasti, kde viac rozhoduje jeden z partnerov. Napríklad v administratíve okolo áut je to prevažne muž, kto má hlavné slovo, rovnako ako pri výbere a správe internetu a televízie.