Pätina Slovákov platí kreditnými kartami aj v zahraničí • Home Credit…

Pätina Slovákov platí kreditnými kartami aj v zahraničí

24. 05. 2017

Dvaja z desiatich Slovákov aktívne využívajú kreditné karty v cudzine.  Najčastejšie je to v susednej Českej republike, nasledujú Veľká Británia, Rakúsko, Maďarsko, a prvú päťku uzatvára Nemecko. Drvivú väčšinu tvoria elektronické platby za tovar alebo službu, zvyšok sú výbery hotovosti. Priemerne takto v zahraničí pri jednej transakcii s kreditkou minieme 33 eur. Dominujú platby v potravinách a supermarketoch, potom za tankovanie na čerpacích staniciach a taktiež za ubytovanie. Vyplýva to z interných štatistík spoločnosti Home Credit za uplynulé tri roky *. 

 

<pre style="text-align: justify; line-height: 115%; background-image: initial; background-position: initial; background-size: initial; background-repeat: initial; background-attachment: initial; background-origin: initial; background-clip: initial;">Jedno pípnutie kreditkou nás priemere stojí 33 eur </pre>

Aspoň jednu platobnú kartu nosí vo svojej peňaženke väčšina z nás. Spolu vlastníme približne 5 a pol milióna platobných kariet **, najviac je debetných, potom sú to kreditné karty, ľudovo nazývané kreditky. Približne pätina z nás využíva kreditky aj v zahraničí, kde množstvo Slovákov dovolenkuje, nakupuje, cestuje, pracuje či študuje. Podľa údajov spoločnosti Home Credit až 94 percent transakcií kreditnou kartou v cudzine tvoria elektronické platby za tovar alebo služby, zvyšok je potom výber hotovosti, predovšetkým z bankomatov. „Pri jednej transakcii takto v priemere z kreditky odíde 33 eur. Najčastejšie pritom ide o platby v potravinách a supermarketoch, nesledujú úhrady na čerpacích staniciach a tretími v poradí sú platby za ubytovanie v hoteloch či apartmánoch“, približuje Jan Holoch, finančný špecialista spoločnosti Home Credit.

 

Často však takto elektronicky platíme aj za lístky na vlak alebo autobus, v reštauráciách, v obchodoch s elektronikou, za oblečenie, športové potreby alebo za  kozmetiku.     

 

Kreditné karty „fičia“ hlavne cez prázdniny

Vyzerá to tak, že čím viac cestujeme, tým viac platíme kreditkami. Top sezóna využívania kreditných kariet v cudzine sa blíži, pričom nám tam môžu pomôcť v núdzi. Štatistiky ukázali, že najčastejšie po nich siahneme v čase prázdnin, teda v júli a auguste, kedy mnohí Slováci dovolenkujú v zahraničí. Podobne veľmi časté sú transakcie kreditnými kartami aj v marci, teda v čase jarných prázdnin a s nimi spojenými lyžovačkami a pobytmi na horách. „Pri výbere karty je dobré sledovať aj doplnkové produkty. Aktuálnym trendom je, že kreditné karty sprostredkúvajú klientom aj rôzne asistenčné služby, ktoré im môžu pomôcť v kritických životných situáciách doma aj v cudzine. Môže ísť trebárs o okamžitú pomoc pri autonehode či náhlej hospitalizácii“, dopĺňa J. Holoch.

 

Najčastejšie platíme v Česku a Británii

Kde najčastejšie platíme kreditnými kartami počas celého roka? V tomto smere dominuje susedná Česká republika, kde je to takmer štvrtina všetkých transakcií. Je zaujímavé, že na druhom mieste je Veľká Británia s 13 percentami, čo zrejme súvisí s tým, že na ostrovoch pracuje množstvo Slovákov. Potom sa v rebríčku umiestnili Rakúsko, Maďarsko, Nemecko, Poľsko, Luxembursko a Taliansko. Chorvátsko, ako najobľúbenejšia destinácia Slovákov v letných mesiacoch, skončilo deviate a prvú desiatku uzatvárajú Spojené štáty americké. Z dovolenkových destinácií môžeme ešte spomenúť jedenásty Cyprus, dvadsiate Bulharsko, či dvadsiate ôsme Spojené arabské emiráty.

 

Pre porovnanie, zo štatistík Home Creditu z Českej republiky  vyplýva, že naši západní susedia najčastejšie platia kreditnými kartami v Británii, pričom Slovensko je u nich v poradí až štvrté, za Nemeckom a Poľskom.

 

* Ide o interné údaje spoločnosti Home Credit Slovakia zozbierané v období od 1. 1. 2014 do 1. 5. 2017

** Podľa údajov Slovenskej bankovej asociácie