Po dovolenkách prichádzajú ďalšie výdavky. Poradíme vám, ako sa…

Po dovolenkách prichádzajú ďalšie výdavky. Poradíme vám, ako sa vyrovnať s nákladmi na školákov

28. 08. 2018

Blíži sa koniec prázdnin a pre rodičov sa tak končí obdobie, keď pre deti museli zabezpečovať program na dva mesiace. Letné mesiace sú často finančne náročné. Peniaze ľudia míňali na dovolenkách, na rôzne aktivity pre deti, prípadne pri rekonštrukciách nehnuteľností. Od septembra ich čaká ďalšia finančná záťaž spojená s nástupom detí do škôl. Poradíme vám, ako sa s tým čo najlepšie vyrovnať.

Po finančne náročných prázdninách sú tu zase výdavky

Celkové výdavky sa počas letných prázdninách môžu vyšplhať do poriadne vysokých čiastok a aj keď si na dovolenkové obdobie šetríte, dokážu poriadne prevetrať peňaženku. Bohužiaľ ani návrat do bežného roka začiatkom septembra Slovákom finančne nedá vydýchnuť. Koncom augusta a začiatkom septembra si od dodatočných výdavkov neodpočiniete, najmä ak vaše deti chodia do školy alebo predškolského zariadenia. Po dvojmesačných prázdninách zisťujete často na poslednú chvíľu, aké pomôcky a potreby pre deti do školy treba nakúpiť. Pokiaľ ide dieťa do prvej triedy a nedostali ste vopred zoznam vecí, radšej počkajte s nákupom, až kým sa nedozviete, čo konkrétna škola bude požadovať.

Najvyšším výdavkom na prváčika je aktovka

V prípade aktovky by ste nemali šetriť. Na trhu je veľké množstvo školských tašiek, ale nie všetky sú kvalitné. Niektoré lacnejšie nevydržia ani rok, alebo nie sú vhodné z hľadiska anatómie. Do tašky sa oplatí investovať, pretože väčšinou vydrží 2-3 roky. Po tejto dobe tak či tak väčšina detí bude chcieť vymeniť motív na taške. Kvalitatívne vyhovujúcu aktovku zaobstaráte zhruba od sumy 40 eur, no môžete za ňu zaplatiť aj dvojnásobok, ba i viac. Niekedy je však jej súčasťou aj peračník, škatuľka na desiatu alebo umelohmotná fľaša. Ak tomu tak nie je, sú to pre vás ďalšie výdavky.

Zoznam vecí pre školáka ako keby nemal konca

Investícia do aktovky je len začiatkom, pretože zoznam vecí, ktoré potrebuje prváčik pri nástupe do školy, je naozaj dlhý: peračník, perá, ceruzky, farbičky, guma, strúhadlo, pravítko, nožnice, obaly na zošity a učebnice, dosky alebo box na zošity, prezuvky a vrecúško na ne, oblečenie a obuv na telesnú výchovu aj s vrecúškom, potreby na výtvarnú výchovu (farby, štetce, lepidlo, atď.) či hygienické potreby. „Celková čiastka sa môže vyšplhať aj na 200 eur, pri najkvalitnejších variantoch vecí aj oveľa vyššie. Je to situácia, o ktorej viete, že príde. Je lepšie sa na ňu pripraviť. Našetriť si, požiadať rodinu o vhodné darčeky pre predškolákov alebo hľadať lacnejšie možnosti nákupu," radí Miroslav Zborovský, ombudsman klientov spoločnosti Home Credit.

Možnosťou je poobzerať sa po bazároch vrátene rôznych skupín na sociálnych sieťach alebo sa opýtať v okolí kamarátov, často sa niekto vecí zbavuje veľmi lacno alebo aj zadarmo. Mnoho ľudí nemá čas riešiť, čo s použitými vecami, z ktorých deti odrástli, pritom sú často ako nové. Ak žiadna z alternatívnych možností nepomôže, ostáva možnosť riešiť situáciu pôžičkou. Dajte ale pozor pri výbere poskytovateľa. „Chápeme, že mnoho rodín túto situáciu nezvláda a sme vždy pripravení im vyjsť v ústrety. Vždy je ale dobré najprv skúsiť alternatívne riešenia. Najmä matky samoživiteľky sa často vďaka neuváženým pôžičkám stanú ohrozenou skupinou, náchylnou jednoducho urobiť pri výbere chybu,"hovorí ombudsman Zborovský.

Výdavky na školákov s vekom detí stúpajú

Až po nástupe prváka do školy rodičia zistia, že ďalšie výdavky prídu s príspevkami do rôznych fondov, na desiaty, obedy, ďalších pomôcok, školských výletov a mimoškolských aktivít. Finančne náročnými bývajú predovšetkým najrôznejšie krúžky či tréningy pre deti mimo školy, ktorú navštevujú. V prípade starších detí k tomuto všetkému ešte treba počítať s nejakým vreckovým, ale aj investíciami do vyhovujúceho mobilu, tabletu alebo laptopu. „Kým mobil slúži ako sociálna barlička a vy nechcete svoje dieťa vyradiť z kolektívu, notebook sa používa skôr u starších študentov na študijné účely. Základná funkčná verzia vás vyjde asi tak na 300 eur, pričom ho deti využívajú pri vytváraní prezentácií a článkov často už od 12 rokov. Mobil aj laptop samozrejme môžeme riešiť aj z druhej ruky alebo im prenechať starší typ po rodičoch. Tablet už nepatrí do kategórie nevyhnutných výdavkov v rámci „back to schol“ a rodič by si mal rozmyslieť, či je to naozaj nutný výdavok. Staršie dieťa si naň navyše môže ušetriť z vreckového alebo zarobiť na brigáde,“ dodáva ombudsman Home Creditu M. Zborovský.