Sedem rád, ako na Vianoce múdro nakúpiť • Home Credit Slovakia, a.s.

Sedem rád, ako na Vianoce múdro nakúpiť

16. 11. 2010

Piešťany 16. november 2010 – Ľudia pred Vianocami často utratia jednorázovo čiastku blížiacu sa hodnote rodinnej dovolenky. December v obchodoch tak pripomína skôr nákupné šialenstvo. Prinášame Vám preto niekoľko rád, ako si sviatky pokoja a mieru užiť naozaj v kľude a bez zbytočných výdajov.

  1. Nákup na internete verzus v obchode

Popularita internetového nakupovania rastie raketovým tempom. Niet sa čo čudovať, na internete môžete nájsť tovar a služby, ktoré sú oproti kamenným obchodom lacnejšie až o desiatky percent.  Na Slovensku sa takto najčastejšie nakupuje elektronika (za posledných šesť mesiacov si ju online kúpilo 54 % zákazníkov). Ženy nakupujú v e-shopoch kvôli nižšej cene, muži priznávajú, že ich nebaví chodiť po obchodoch. Ale pozor! V kamennom obchode, na rozdiel od e-shopu, si môžete tovar prehliadnuť zo všetkých strán, doslova ho môžete „ochytať“ alebo svoje pochybnosti konzultovať s predavačom. Rovnako s reklamáciou je v kamenných obchodoch často menej problémov – je rýchlejšia a ušetríte za poštovné. Pred nákupom teda dôkladne zvážte, ktorý z variantov je pre vás najvhodnejší.

 

Nakupujte včas

Nenechávajte vianočné nákupy na poslednú chvíľu. Môžete si tak zaobstarať darčeky lacnejšie a hlavne – ešte bez tlačenice v obchodoch. Ideálny na nákupy je november, kedy už je v obchodoch vianočný tovar, ale ešte neprevládla nákupná horúčka. Platí to aj pre nákupy v e-shopoch. Pred Vianocami sú tradične vyťažené a objednávky nestíhajú spracovávať. Je dobré si vopred zistiť, či vám tovar stihne byť doručený ešte pred Štedrým dňom.

 

Pozor na neviditeľné položky

Niekedy sa na to zabúda, ale je dobré mať na pamäti, že darčeky nie sú na Vianoce jediné výdavky. Premýšľali ste o tom, koľko Vás bude stáť kapor alebo stromček? Vlani bolo potrebné si rezervovať  na 1,5m smrek približne 15 €, na jedličku aj dvakrát toľko. Ani zákusky či sladkosti nie sú najlacnejšie. Keď k tomu pripočítate pekný baliaci papier, vynovenie vianočnej výzdoby a iných drobností, zistíte, že tvoria až polovicu nákladov. Myslite na to už vtedy, keď zostavujete vianočný rozpočet.

 

Pátrajte po zľavách a výhodných ponukách

Už dávno neplatí, že výraznejšie zľavy sú až po Vianociach. Aj pred sviatkami nájdete v obchodoch akcie, vďaka ktorým ušetríte. Stačí nekúpiť prvú vec, ktorá sa vám páči a ísť sa pozrieť aj do vedľajšieho obchodu. Keď sa rozhodnete pre splátky, pýtajte sa na špeciálne bezúročne pôžičky alebo akčné ponuky, pri ktorých sa vám úroky po splatení vrátia. Úverovú zmluvu si poriadne prečítajte.

 

Vernostné programy majú zmysel

Zistite si, či vaša kreditka neskrýva výhody, o ktorých ani neviete. Napríklad vernostný program, vďaka ktorému môžete výrazne ušetriť. Kreditné karty často ponúkajú zľavy na ďalšie nákupy, zbieranie bodov a ďalšie benefity, takže pri väčšom nákupe môžete ročne ušetriť aj niekoľko desiatok či stoviek eur. Navyše, pred Vianocami sa vydavatelia kariet predbiehajú v špeciálnych akciách, kedy je používanie kreditnej karty ešte výhodnejšie, ako behom roka.

Ušetrite i na drobných čiastkach

Aj euro je dosť peňazí. A preto má význam šetriť i na drobnostiach. Nakupujete radi na aukciách, ale platíte vysoké čiastky za prevod peňazí alebo za dobierku? Vyskúšajte PayPal. Je to jeden z najobľúbenejších spôsobov na svete, ako platiť nízke čiastky bez poplatkov. Na celom svete ho využíva viac ako 100 miliónov ľudí. A má aj ďalšiu výhodu – peniaze sú pripísané ihneď, takže tovar vám e-shop odošle v podstate obratom.

 

Nakúpiť sa dá i v zahraničí

Po darčekoch nemusíte pátrať iba na Slovensku. Za hranicami možno objavíte lacnejší tovar a zároveň odlišný sortiment, čo môže z vášho darčeka urobiť originál. Prípadne môžete skúsiť zahraničné servery, hlavne špeciálny a netradičný tovar často zoženiete iba tam. Je ale dôležité dať si pozor na ďalšie náklady ako je clo a poštovné alebo prekvapenie v podobe odlišných záručných podmienok.

</ol>

 

Poznámka pre editorov:

Spoločnosť Home Credit Slovakia a.s., založená v roku 1999, je jedným z popredných poskytovateľov spotrebiteľského financovania na Slovensku. Spoločnosť ponúka širokú škálu úverových produktov: pôžičky na mieste predaja, hotovostné pôžičky, kreditné karty a revolvingové pôžičky. V prvej polovici roku 2010 spoločnosť poskytla úvery v celkovej výške 49 miliónov eur. Spoločnosť Home Credit Slovakia a.s. je členom skupiny Home Credit.

Ďalšie informácie sú k dispozícii na www.homecredit.sk.

Skupina Home Credit („skupina“) je jedným z popredných poskytovateľov spotrebiteľského financovania v strednej a východnej Európe a Ázii. Vo vybraných krajinách skupina úspešne rozvíja služby retailového bankovníctva ako bežné účty či vklady. Jej 14 200 zamestnancov obsluhuje viac než 5,7 miliónov zákazníkov vo všetkých geografických oblastiach, v ktorých sú služby pod značkou Home Credit poskytované (údaj k 30. júnu 2009). Skupina Home Credit v súčasnosti pôsobí v 8 krajinách: v Českej republike (Home Credit a.s., od roku 1997), na Slovensku (Home Credit Slovakia, a.s., od roku 1999), v Ruskej federácii (OOO Home Credit & Finance Bank, od roku 2002), Kazachstane (AO Home Credit Bank, od roku 2005), na Ukrajine (OAO Home Credit Bank, od roku 2006), v Bielorusku (OAO Home Credit Bank, od roku 2007), Číne (HC Asia N.V., od roku 2007) a Vietname (PPF Vietnam Finance Company Ltd., od roku 2009).

Ďalšie informácie sú k dispozícii na www.homecredit.net.

Skupina Home Credit patrí do skupiny PPF, jednej z najväčších medzinárodných investičných skupín v strednej a východnej Európe. Aktíva v správe skupiny PPF prevyšujú 10 miliárd eur (ku 30. júnu 2009). Skupina PPF sa zapodieva finančnými službami (bankovníctvo a spotrebiteľské financovanie, poistenie a penzijné fondy), investíciami v oblasti private equity a investíciami do nehnuteľností. Skupina PPF aktívne vyhľadáva investičné príležitosti na vznikajúcich trhoch strednej a východnej Európy, Ruska, Spoločenstva nezávislých štátov a Ďalekého východu.

Ďalšie informácie sú k dispozícii na www.ppf.cz.