Slováci platia stále častejšie kreditnou kartou, z bankomatov…

Slováci platia stále častejšie kreditnou kartou, z bankomatov vyberajú menej

21. 11. 2013

Zaplatiť kartou rodinný nákup potravín je pre Slovákov stále bežnejšie. Stúpa aj počet miest, na ktorých je možné platiť kartou. Výrazne však klesá objem výberov z bankomatov: zatiaľ čo v roku 2009 tvorili výbery  38 % transakcií kartou, v roku 2013 to je už len 17 %.*

„Dnes už nenosíme väčšie množstvo hotovosti v peňaženkách, ako to bolo dávnejšie. Stále viac a viac platíme kartou, čo uľahčuje aj zvyšujúci sa počet terminálov. Platba kartou sa tak stala bežnou súčasťou života, nosíme niekoľko kreditných či debetných kariet stále pri sebe,“ hovorí Michal Kozub, analytik spoločnosti Home Credit Slovakia.

 

So zvyšujúcim sa počtom platieb kartou však zároveň klesá počet výberov z bankomatu. Znižuje sa aj výška vyberanej čiastky, zo 101 € v roku 2009 na 85 € v roku 2013. Výrazný vývoj zaznamenala oblasť nákupu potravín. Podiel transakcií sa tu takmer zdvojnásobil. Objem vzrástol z 18 % na takmer 32 %. Zaujímavé však je, že priemerná hodnota nákupu potravín sa pritom znižovala, z 21 € na 18 €. Kartou tak v potravinách platíme stále častejšie a stále menšie čiastky. Niektorí ľudia sa kedysi cítili trápne, ak mali kartou zaplatiť malú sumu, napríklad okolo 5 eur. Dnes je to naopak a neprirodzené je platiť v hotovosti veľké účty.

 

„Práve tu je vidieť, že je pre nás platba kreditkou čím ďalej, tým prirodzenejšia. Platíme s ňou za veci dennej spotreby, teda za jedlo a oblečenie,“ vysvetľuje Kozub. Dodáva, že tento trend súvisí aj s faktom, že Slováci sa naučili kreditnú kartu používať. „V minulosti sa kreditnej karty ľudia skôr obávali, nerozumeli napríklad princípu bezúročného obdobia. To sa však zmenilo. Hlavne tí, čo sa zaujímajú o moderné finančné produkty a vedia, ako ich rozumne využívať, oceňujú tento platobný nástroj a úver v jednom,“ konštatuje Michal Kozub.

 

A aké čiastky či za aké služby a tovar platíme kreditnou kartou najčastejšie? Zatiaľ čo niektoré oblasti zaznamenali  prudký vývoj, iné vykazujú stabilitu. Za drogériu platíme posledných päť rokov priemerne 14 €, v reštauráciách či baroch nechávame väčšinou 20 €, veľmi sa nemenila ani čiastka zaplatená kartou na čerpacej stanici, ktorá sa pohybuje na úrovni približne 30 €. Vo všetkých týchto oblastiach však rástol počet transakcií a rovnako aj objem platieb. To opäť ukazuje na to, že ľudia kartu využívajú v každodennom živote.  Kreditná karta je evidentne dobrým spoločníkom aj na dovolenkách. Od roku 2009 totiž kontinuálne rástol objem aj počet transakcií za platbu cestovným agentúram, hotelom, dopravným či leteckým spoločnostiam.  

 

 

*Údaje vyplývajú z interných štatistík spoločnosti Home Credit Slovakia.