Tri štvrtiny Slovákov by dokázali fungovať aj bez hotovosti • Home…

Tri štvrtiny Slovákov by dokázali fungovať aj bez hotovosti

26. 02. 2015

Presne 75 % Slovákov si vie predstaviť, že by všetky platby v obchodoch prebiehali bez hotovosti. Hoci by si teda väčšina ľudí na elektronické platby   zvykla, ešte stále majú mnohí na Slovensku k bankovkám a minciam blízky vzťah. Polovici opýtaných by totiž zrušenie fyzických peňazí vyslovene vadilo. Vyplynulo to z prieskumu agentúry STEM/MARK pre spoločnosť Home Credit.

Pokiaľ sa ľudí opýtate, či by dokázali hneď fungovať bez bankoviek, bol by to pre nich veľký šok. Množstvo obchodníkov, napríklad majiteľov večierok, trafík alebo malých butikov, stále neprijíma platobné karty. No pred 20 rokmi si ľudia taktiež nedokázali predstaviť život bez pevných telefónnych liniek“, hovorí Daniel Šturm, riaditeľ marketingu a produktov spoločnosti Home Credit. V momente, kedy by sa už ale platilo elektronicky vo všetkých obchodoch, 55 % Slovákov by to v pohode využívalo a ďalších 20 % by si s menšími komplikáciami postupne zvyklo. Celkom nepredstaviteľné by to bolo len pre 15 %. V prípade pomerne konzervatívnych Slovákov sú to veľmi pozitívne údaje.

Slováci používajú karty viac ako Česi

Je zaujímavé, že na Slovensku sú ľudia dokonca viac naklonení bezhotovostným platbám ako v Česku. Ukázali  to výsledky rovnakého prieskumu, ktorý sa realizoval pre Home Credit aj u našich západných susedov. Zrušenie bankoviek by vyslovene vadilo takmer dvom tretinám Čechov (63%), zatiaľ čo takýchto Slovákov je len polovica (51%). Rozdiely sú aj v prípade používania debetnej karty. Na Slovensku ňou aspoň občas platí 69 % respondentov, zatiaľ čo v Česku je to 58 %.

Platíme moderne, no držíme si aj hotovosť

Ako vidieť bezkontaktné platby sú už bežnou súčasťou života, no na druhej strane je tu aj zvyk mať u seba pre istotu nejaké bankovky. Priemerný Slovák má v peňaženke 38 eur, no najviac je tých, čo majú od 11 do 25 eur. Takých, čo nosia u seba bežne čiastku cez 50 eur veľa nie je - len 13 %. Keď sa na to pozrieme prakticky, dôvodov prečo mať u seba v dnešnej dobe bankovky a platiť nimi, príliš nie je. „Jediné, čo drží bankovky pri živote, je nostalgia a sila zvyku. Pocit, že je treba mať u seba aspoň nejakú hotovosť,  je v ľuďoch hlboko zakorenený,“ vysvetľuje dôvody D. Šturm. Pritom na Slovensku je viac ako 40 tisíc platobných terminálov.

Bankovky čaká rovnaký osud ako šeky

Práve počet miest, kde sa dá, respektíve nedá platiť elektronicky, je kľúčový pre vytlačenie hotovosti do ústrania. Nemusí ísť pritom o klasické terminály, ako ich poznáme dnes. „Veľkú medzeru v akceptačných miestach kariet tvoria služby, kde napríklad technik príde domov opraviť práčku alebo televízor. Druhým segmentom sú potom tržnice a bazáre, kde prebiehajú tisíce drobných platieb denne,“ ilustruje smer ďalšieho rozvoja Šturm. Preto vznikajú nové platobné terminály, ktoré možno spojiť s mobilnými telefónmi. Platiť bezhotovostne tak bude možné kdekoľvek. Hotovosť teda zrejme  postihne rovnaký osud, ako napríklad poštovnú poukážku, ktorou nikdy neplatilo 38 % Slovákov. Klasické platby budú na ústupe a platby kartami budú naopak pribúdať. Nejedná sa pritom len o bežne používané plastové karty, ale aj platby cez mobil alebo cez tenké nálepky. Futuristické vízie dokonca plánujú používanie otlačkov prstov či celej ruky ako unikátnych identifikátorov.