Zdieľaná ekonomika? Traja z desiatich Slovákov ju poznajú. Mnohí v…

Zdieľaná ekonomika? Traja z desiatich Slovákov ju poznajú. Mnohí v nej už fungujú, hoci to netušia

08. 10. 2015

Zdieľaná ekonomika, teda podnikanie postavené hlavne na prenájme majetku a služieb medzi bežnými ľuďmi, sa tlačí už aj na Slovensko. Dve tretiny Slovákov by sa o nej každopádne chceli dozvedieť viac. V súčasnosti je im z toho nového biznisu najznámejší prenájom áut alebo ubytovania. Zdieľanú ekonomiku ako pojem pozná  takmer 30 % ľudí. Ak sa im priblížia jej základné princípy,  je to už skoro polovica opýtaných. Drvivá väčšina  z nich pritom nevylučuje, že niektorú zo služieb zdieľanej ekonomiky v budúcnosti aj využije. Pre spoločnosť Home Credit to zistil prieskum agentúry STEM/MARK.

Auto vám stojí väčšinu roka v garáži a na svoju chatu sa dostanete maximálne tak raz za tri mesiace? Oboje prenajmete niekomu inému, ktorý ich tak nemusí kupovať nové. Vy zarobené a on ušetrené peniaze zase investujete niekde inde. Potrebujete náradie na drobnú rekonštrukciu bytu, no neoplatí sa vám ho kupovať, alebo si chcete popri zamestnaní privyrobiť? Všetko vyriešte cez špecializované online portály bez toho, aby ste boli v kontakte s nejakou firmou alebo spoločnosťou. Náradie si zase požičiate priamo od jeho majiteľa. Takto funguje zdieľaná ekonomika, ktorá má podľa analytika Home Credit Michala Kozuba veľkú budúcnosť. Zdieľaná ekonomika rastie. Zatiaľ nejde o masovú zmenu, ktorá by prišla z jasného neba. Ale za pár rokov zásadne zmení ekonomiku aj to, ako firmy a vo výsledku i spotrebitelia fungujú. Za dvadsať či tridsať rokov môže slovenská ekonomika vyzerať úplne inak."

Mnohí už „podnikajú“, ani o tom nevedia

Aj keď viacerí o zdieľanej ekonomike doteraz ešte nič nepočuli, na Slovensku je 29 % ľudí, ktorí aj bez nápovedy vedia o čo ide. Prieskum ukázal, že v prípade podporenej znalosti zdieľanej ekonomiky, čiže trebárs s pripomenutím jej konkrétnych služieb, je „v obraze“ až 46 % respondentov. Podľa očakávania platí, že čím boli respondenti mladší, tým viac im bol pojem zdieľaná ekonomika povedomý.

Medzi najznámejšie služby zaradili tie, ktoré súvisia s autom. Predovšetkým ide o spoločnú jazdu. Či je to cesta do práce, alebo aj na dlhšiu vzdialenosť trebárs medzi Bratislavou a Košicami. „Jednoucho zoberiete spolujazdcov, ktorí vám zaplatia časť nákladov na benzín. Mnohí takúto službu využívajú a pritom ani netušia, že ide v podstate o zdieľanú ekonomiku. O možnosti spolujazdy pritom počulo takmer 70 % opýtaných“,  hovorí M. Kozub. Oni nemusia riešiť autobusy, vlaky, ani naviazanosť spojov. Vy naopak ušetríte na nákladoch na prevádzku auta.Podobne môže ísť o využívanie vlastného auta ako taxíku. Takúto službu hodlá podľa prieskumu v najbližšom roku využiť viac ako 40 % opýtaných. Napríklad celosvetovo známa služba Uber sa už rozbieha aj v Bratislave. Medzi ľuďmi sú ale čoraz rozšírenejšie aj služby súvisiace s prenájmom vlastného bytu, domu, či chalupy, alebo prenájmu strojov, náradia a spotrebičov. 

Ide to aj s peniazmi a pritom bez bánk

Zdieľaná ekonomika funguje aj vo svete financií. Na jednej strane sú ľudia, ktorí si chcú požičať peniaze, na druhej strane sú zase tí, ktorí chcú požičiavať. V tomto systéme banka vôbec nefiguruje a požičiava sa priamo medzi ľuďmi pomocou webovej aplikácie. Firma je tu len ako sprostredkovateľ, ktorý zaručuje anonymitu oboch strán. Hoci sa táto služba zvaná P2P u nás len udomácňuje, podľa prieskumu by ju rado využilo až 16 % respondentov. Ešte o niečo viac (18 %) je tých,  ktorí sa nebránia využívať virtuálne meny. Dá sa však nimi platiť len online, čoho príkladom je Bitcoin. Michal Kozub v tejto súvislosti hovorí, že kryptomeny sú fenoménom dneška. „Ich vznik poukazuje na nedostatky dnešných finančných systémov. Výhodou kryptomien sú nízke poplatky za transakcie, možnosť použiť ich aj pre mikro platby, alebo rýchlosť transakcie v rámci pár sekúnd. Nevýhoda je jasná - virtualita. Vzhľadom k tomu, že mnoho ľudí si nevie predstaviť život bez papierových a kovových peňazí, kryptomeny nie sú riešením pre každého."

Prenajímať sa dá prakticky všetko, má to potenciál

Prieskum ukázal, že o služby zdieľanej ekonomiky bude na Slovensku v blízkej budúcnosti čoraz väčší záujem. Takmer dve tretiny opýtaných by sa totiž o zdieľanej ekonomike chceli dozvedieť viac. Zaujíma ich pritom predovšetkým jednak ako možnosť ušetriť peniaze a taktiež ako alternatíva k štandardnému spôsobu využívania určitých služieb. Láka ich ale aj príležitosť takto využívať veci či služby ekologickejšie, alebo byť súčasťou želanej komunity. Traja z desiatich respondentov o využití nejakej služby zdieľanej ekonomiky v budúcnosti uvažujú a ďalší šiesti to nevylučujú. Možností je tu neúrekom. Vo svete sa požičiava a prenajíma takmer všetko. Spomenúť môžeme psa na víkend, bicykel na výlete, vŕtačku do domácnosti, miesto v aute, kombajn na žatvu, šaty na ples, či špajzu na skladovacie priestory.