Či už kupujete na e-shope parfém pre svoju polovičku, nový spotrebič do domácnosti alebo zájazd do Chorvátska pre celú rodinu, vždy je dôležité mať sa na pozore. Falošné e-shopy, ale aj e-maily môžu vyzerať rovnako či dokonca lepšie ako tie pravé. Spoločne s ombudsmanom Home Creditu a špecialistami na kybernetickú bezpečnosť vám prezradíme, ako sa účinne chrániť.
Podvodníci, ktorí sa vás snažia pripraviť o peniaze využívajú podobnú stratégiu:
Najbezpečnejšie je preto nakupovať iba na overených e-shopoch. Názov e-shopu zadajte do vyhľadávača a prečítajte si skúsenosti ostatných nakupujúcich. Ak nájdete e-shop na porovnávači tovarů, ako je napríklad Heureka.sk, určite si prejdite všetky recenzie. Ideálna je aj osobná skúsenosť vašich známych. Tí už na e-shope nakúpili a môžu z vlastnej skúsenosti zhodnotiť, či je e-shop dôveryhodný a zodpovedný.Náš ombudsman, Miroslav Zborovský, navyše odporúča pri prvom nákupe v novom e-shope využiť platbu na dobierku. Dobré je tiež sledovať URL adresu. Pokiaľ webovka začína https:// jedná sa o zabezpečené pripojenie. Obozretní buďte predovšetkým, ak adresa webu začína iba http://.
Podvodné e-maily sú u podvodníkov na vrchole popularity. Nielen vďaka umelej inteligencii a pokročilému jazykovému prekladaču sú správy oveľa uveriteľnejšie. Používajú dobrú slovenčinu a správne farby a logo firmy, za ktorú sa vydávajú.
Obvykle vám príde e-mail s predmetom: „Váš balíček čaká v depe“, alebo niečo podobné. V e-maile potom chcú od ľudí, aby prešli na odkaz a vyplnili väčšinou údaje o platobnej karte, prístupové údaje do internetového bankovníctva alebo zaplatili menší poplatok za dopravu a clo.
Ako teda rozoznať podvodný e-mail?
Zvonia telefón, po prijatí hovoru sa ozve hlas, ktorý sa predstavuje ako zamestnanec banky a pod hrozbou zneužitia peňazí sa vás snaží presvedčiť, aby ste svoje peniaze previedli na ich účet alebo vybrali peniaze v hotovosti a vložili v bankomate na ich účet. Často sa jedná o bitcoinmat, ktorý je pre takéto podvody najideálnejší, pretože sa digitálna mena nedá vystopovať.Ďalší spôsob, ako od vás útočník bude chcieť získať údaje je vymyslená vyhrážka napadnutia účtu. Podvodníci tu hrajú prevažne na emócie a vyvíja nátlak pomocou času, ktorý máte na reakciu. „Ideálne musíte oznámiť svoje údaje hneď, inak prídete o všetky peniaze!“… Bohužiaľ je to ale naopak.
Nakupovanie na e-shopoch je pohodlné, ale opatrnosť je kľúčová. S dodržiavaním zásad a postupov je možné minimalizovať riziká a chrániť sa pred kyberpodvodmi.