Pôžička na ruku • Slovník pojmov • Home Credit Slovakia, a.s.

Pôžička na ruku

Pôžička na ruku označuje typ pôžičky s rýchlym vyplatením hotovosti. V minulosti bolo zvykom, že keď žiadateľ o úver potreboval peniaze rýchlo, šiel si ich vyzdvihnúť do pobočky banky, k nebankovému poskytovateľovi úveru alebo napríklad k priehradke na poštu. Stačilo si vystáť rad a na mieste dostal peniaze na ruku, ktoré rovno mohol využiť. O účele použitia peňazí potom – rovnako ako dnes – rozhodovalo, či išlo o bezúčelový úver na čokoľvek, alebo úver účelový.

Z dôvodu legislatívnych zmien obmedzujúcich poskytovanie „pôžičiek na ruku“ a vývojových trendov v digitálnom prostredí sa do popredia dostáva stále viac procesov fungujúcich online bez nutnosti osobnej návštevy u veriteľa alebo neskôr v pobočke kvôli výplate úveru v hotovosti. Vybavenie pôžičky plne online je veľkým krokom k pohodliu žiadateľov, ktorí si tak ušetria cestu do pobočky a čakanie na mieste. Posun našťastie nastal aj vo vyplácaní peňazí na účet. To je dnes možné aj okamžite. Preto pôžičku na ruku a peniaze na ruku nahradilo bezhotovostné vyplácanie úveru.

Pozor na limity pre platby v hotovosti

Pôžička na ruku alebo peniaze na ruku sa v zmysle hotovosti stávajú synonymom prekonaného spôsobu vyplácania úveru. Podľa zákona sa dnes spotrebiteľské úvery majú až na niekoľko výnimiek poskytovať bezhotovostne.

Preto je rozhodne lepšie pri vyšších pôžičkách vyberať poskytovateľa, ktorý ponúka rýchly prevod z účtu na účet. Samozrejme záleží aj na tom, či banka, v ktorej máte účet, podporuje okamžité prevody peňazí. Pokiaľ nie, môžete si počas chvíľky založiť účet v niektorej banke, ktorá tento typ prevodu umožňuje.

Aké sú ďalšie alternatívy pôžičky na ruku

Okrem prevodu peňazí na bankový účet klienta sa na využitie peňazí z revolvingového úveru používa aj kreditná karta. Ide o kartu, ktorá sa na prvý pohľad nelíši od klasických debetných kariet k bežným bankovým účtom. Len namiesto vlastných peňazí kreditnou kartou čerpáte peniaze z úverového účtu, kde máte stanovený maximálny limit na čerpanie, tzv. úverový rámec.

Kreditnou kartou je možné platiť ako akoukoľvek debetnou kartou. Rovnako tak si môžete v bankomate vybrať hotovosť, kedykoľvek je to potrebné. Je ale dobré starostlivo sa zoznámiť s podmienkami používania kreditných kariet. Niektoré operácie, napríklad spomínaný výber hotovosti z ATM, môžu byť spoplatnené.

Máte záujem o Flexibilnú pôžičku na kartu od Home Creditu?