Viete, čo je to IBAN, SWIFT alebo BIC? • Home Credit Slovakia a.s. •…
Rady a návody > Financie > Viete, čo je to IBAN, SWIFT alebo BIC?

Viete, čo je to IBAN, SWIFT alebo BIC?

26. 2. 2024

Pojmy a skratky vo svete financií dokážu poriadne zamotať hlavu. Prečítajte si, čo znamená SWIFT, BIC alebo IBAN a majte v tom raz a navždy jasno.

Shutterstock 1912847155 scaled

IBAN

(International Bank Account Number) je medzinárodné číslo bankového účtu, ktoré sa používa pri medzinárodných transakciách. Spravidla obsahuje 34 znakov a zahŕňa všetky potrebné informácie, ako napríklad číslo účtu, názov a pobočku banky a kód krajiny.

Číslo IBAN nájdete vo svojom internetovom bankovníctve alebo je väčšinou uvedené tiež priamo vo výpise z účtu.

SWIFT

(Stands for the Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) je spoločenstvo globálnych medzibankových finančných telekomunikácií. Ide o zabezpečenú sieť určenú na finančné transakcie a výmenu informácií o transakciách zapojených krajín (približne 212 krajín sveta).

BIC

(Business Identifier Codes) je identifikačný kód banky. Občas sa tiež nazýva adresa SWIFT alebo kód SWIFT. Spravidla sa skladá z 8 alebo 11 znakov a používa sa tiež pri medzinárodných transakciách. Každá banka má svoj jedinečný kód.

Kód SWIFT/BIC môžete nájsť vo svojej banke alebo ho vyhľadať napríklad tu: https://wise.com/cz/swift-code...Na čo to je?

Tieto kódy sú určené najmä pre medzinárodné transakcie. Typicky keď uskutočňujete platbu na zahraničný účet alebo naopak. Na zaslanie platieb na správny účet je potrebné mať identifikátory, ktoré spĺňajú medzinárodné štandardy.

Ako ich použiť?

Platbu do zahraničia uskutočníte väčšinou prostredníctvom svojho internetového bankovníctva. Tu hľadajte stránku nazvanú „Zahraničná alebo SEPA úhrada“. V tomto čase je priebeh intuitívny a bankovníctvo za vás kontroluje správnosť zadaných údajov. Jediné, čo na uskutočnenie platby potrebujete vedieť, je niekoľko údajov o účte, na ktorý chcete peniaze poslať:

  • číslo účtu IBAN, na ktorý peniaze posielate,
  • kód SWIFT (kód BIC), ktorý znamená medzinárodný kód banky (nebýva povinný pri SEPA úhrade),
  • názov účtu a adresu príjemcu (meno a priezvisko majiteľa účtu).
Autor: Vojtěch Mach
Zdieľať na sociálnych sieťach
Facebook LinkedIn
Shutterstock 1016363560 scaled
Predchádzajúci článok

Ako a prečo sa vyhnúť pôžičkám od úžerníkov?

Rady a návody > Financie
Podpis uverove smlouvy
Ďalší článok

Čo je potrebné vedieť pred podpísaním úverovej zmluvy?

Rady a návody > Financie